Edimax BR-6258n – router jak pudełko zapałek

Taki tani? Niestety jeszcze nie, ale taki mały. Zastanawiacie się, po co komu taki gadżet? Można go zabrać ze sobą w podróż, podłączyć w hotelu do sieci przewodowej i mieć wifi. Albo podłączyć do wifi i mieć sieć przewodową. Oczywiście, można, ale to trochę naciągane. Zastosowania jednak są a samo urządzenie ma kilka istotnych zalet.

Edimax BR-6258n wielkości pudełka zapałek

Jest mały, energooszczędny, zasilany przez 5V ze standardowego portu micro USB, mimo małych rozmiarów, nie ma problemów z zasięgiem oraz ma wszystkie funkcje, które router powinien mieć. Przede wszystkim ma kilka trybów pracy, w tym może być repeaterem i bridgem. Pierwsza opcja przyda się osobom, które chcą łatwo rozszerzyć zasięg swojej sieci bezprzewodowej. Mimo, że sam router jest brzydki (wiem, kwestia gustu, a to nie blog o modzie, ale jest brzydki), to dzięki rozmiarom łatwo go gdzieś schować – tym bardziej, że nie grzeje się za bardzo.

Edimax BR-6258n

Dużo ciekawsza jest jednak opcja bridge (mostu). Dzięki niej możemy połączyć dwa kawałki sieci przewodowej w jedną całość. W szczególności, gdy mamy w domu swoją sieć bezprzewodową, możemy tak skonfigurować BR-6258n, żeby urządzenia podłączone do niego kablem ethernet zachowywały się jak podłączone wprost do głównego routera naszej sieci. Dzięki temu możemy podłączyć np. drukarkę, która ma przewodowy serwer wydruku do sieci wifi. Albo mając telewizor smart-tv bez opcji bezprzewodowej, możemy łatwo go podłączyć do sieci. Router być może nie będzie nawet potrzebował zasilacza, bo pewnie da się go zasilić z portu USB telewizora.

Router BR-6258n

Ja jednak zamierzam go użyć do czegoś innego – do podłączenia Arduino do sieci. Do tej pory także podłączałem je do routera, ale przez USB co miało kilka wad. Teraz Arduino będzie pełnoprawną częścią sieci, z możliwością komunikacji z wieloma urządzeniami, nie tylko routerem. O tym jednak następnym razem…

Przy okazji muszę przyznać szczerze, że przekonałem się trochę do firmy Edimax, którą wcześniej jakoś omijałem, wybierając inne marki. Od pewnego czasu używam kamery IP IC-3030, którą już opisywałem. Użytkuję też inną kamerę, ale o tym jeszcze napiszę. Nie uważam, że produkty Edimaksa są lepsze od innych, ale rozwiązania są ciekawe, sprzęt działa stabilnie (poza drobnymi wpadkami, ale o tym przy teście kamery), a ceny są często bardzo konkurencyjne – szczególnie w przypadku kamer IP.

Firmie Edimax dziękuję za udostępnienie routera.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Komputery i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

0 odpowiedzi na Edimax BR-6258n – router jak pudełko zapałek

 1. tuzers45 pisze:

  „Firmie Edimax dziękuję za udostępnienie routera.”
  i wszystko jasne:D
  broń sięXD

  • techniczny pisze:

   Nie ma strachu. Każdy tekst na tym blogu jest w pełni subiektywny, natomiast w najmniejszym stopniu wnioski nie są inspirowane przez „sponsora”. Nie byłem nawet zobligowany do zrobienia testu tego routera. Natomiast podziękować wypada i jest uczciwie względem czytelników.

 2. techfreak pisze:

  lol ale maleństwo 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *