Łączenie przewodów (1-wire i nie tylko)

Tworząc różne projekty, czy to z Arduino, czy z ESP8266, a nawet z użyciem Raspberry Pi, stykamy się z problemem – jak połączyć wszystkie przewody, żeby było w miarę elegancko i solidnie. Najlepszym przykładem może tu być użycie szyby 1-wire do podłączenia termometrów DS18B20. Specyfiką tego interfejsu jest możliwość podłączenia bardzo wielu termometrów (u mnie w domu jest ich aktualnie 16) do jednego przewodu (będąc precyzyjnym – do dwóch lub 3 przewodów). Ponieważ układ ma topologię mieszaną, jednak w większości gwiaździstą – wiele przewodów schodzi się w jednym punkcie i trzeba je podłączyć do Arduino.

Początkowo próbowałem lutowania, skręcania czy różnych złączek. Z czasem jednak zacząłem używać zaciskarki do złącz goldpin (du-pont) i teraz moim sposobem jest łączenie rzędów złączy goldpin ze sobą. Można to zrobić wewnątrz urządzenia z Arduino lub w osobnej obudowie.

Dla mnie to bardzo praktyczne rozwiązanie. Łatwo jest dołączać i odłączać kolejne termometry. Wielkość można dostosować do potrzeb, ale na gotowej płytce 8×2 cm można połączyć naprawdę wiele przewodów. Dla wygody przygotowałem obudowę z dodatkowymi uszami do przykręcenia do ściany i wygodnym wejście dla przewodów w górnej pokrywce. Obudowa została wydrukowana z filamentu PLA, który świetnie się do tego nadaje.

Przy okazji warto rozważyć zakup zaciskarki do złącz golndpin, bo bez niej trudno sobie wyobrazić wygodną pracę z Arduino i nie tylko…

Ten wpis został opublikowany w kategorii Non classé i oznaczony tagami , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

7 odpowiedzi na Łączenie przewodów (1-wire i nie tylko)

 1. Pokaż zdjęcie płytki od dołu. Robię dokładnie tak samo.

  • techniczny pisze:

   Już zamontowane. Ale biorę cienki przewód, zdejmuję izolację i lutuję wzdłuż płytki do połączenia kolejnych pinów.

 2. syyo9393 pisze:

  Witam, obserwuje blog od pewnego czasu i ciekawi mnie pewna kwestia. A konkretnie regulacji prawnych przy podłączaniu takich systemów automatyki DIY do instalacji elektrycznej interesował się Pan tym może?

  • techniczny pisze:

   Ja staram się ingerować w układ elektryczny w możliwie minimalnym stopniu. Dlatego bardzo chętnie używam zamiast zwykłych przekaźników sterowanych przez moją elektronikę – przekaźników sterowanych radiowo, kupionych w sklepie. Opisywałem ten temat.

 3. M83 pisze:

  Witam gdzieś można kupić takie gotowe płytki 8×2? BTW fajny blog 🙂
  Czy może Pan napisać co nieco o tym jak zorganizował Pan zbieranie danych historycznych, wykresy itd. Nie mam wykształcenia w tym kierunku i nie wiem is czego zacząć a dane po mqtt fajnie gdzieś by o wuzualizowac

 4. gof pisze:

  Witam czy można zrobić zdjecie tyłu tej gotowej plytki?

 5. pcbgogo zheng pisze:

  hi,could you help me do a pcb project? i wanna sponsor you something.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *