Jak zacząć przygodę z AI?

Jesteśmy świadkami wielkiej rewolucji. Ja nie mam najmniejszych wątpliwości, że świat zaczął się zmieniać i będzie zmieniać się dalej. Zapewne wiele osób nie zdaje sobie jeszcze z tego sprawy, natomiast moim zdaniem sztuczna inteligencja zmieni bardzo wiele. Zmieni nasze codzienne życie, nawyki, umiejętności, edukację, społeczeństwo, rynek pracy, a może nawet porządek światowy. Z całą pewnością żyjemy w ciekawych czasach. Chciałbym przybliżyć Wam ten temat, dlatego od teraz na blogu będą pojawiać się także wpisy związane ze sztuczną inteligencją.

Sztuczna inteligencja to temat bardzo szeroki. Jako dziedzina nauki pojawiła się dość dawno, Zaczęła się rozwijać w latach 50. XX wieku. Natomiast świadomość rewolucji pojawiła się chyba wraz z chatGPT, który jest dla nas dostępny od końca 2022 r. Od tamtego czasu sztuczna inteligencja zaczęła zdobywać salony przebojem. I właśnie na czasach współczesnych, a nie na historii, chciałbym się skupić na tym blogu. Oczywiście nie twierdzę, że tematy związane z podstawami, które pojawiły się znacznie wcześniej, będą zupełnie pomijane.

Jak rozumieć pojęcie sztucznej inteligencji? Na początek wypadałoby zadać pytanie, co to w ogóle jest inteligencja? Definicji jest bardzo wiele, natomiast do mnie przemawia jedna z tych najprostszych, że jest to zdolność rozumienia, uczenia się oraz wykorzystywania posiadanej wiedzy i umiejętności w różnych sytuacjach. Zaś sztuczna inteligencja to jest taki twór (program lub system), który potrafi wykonywać zadania wymagające inteligencji. Można więc powiedzieć, że sztuczna inteligencja wkracza w obszary, które do tej pory były zarezerwowane wyłącznie dla człowieka. I to wkracza coraz śmielej.

Na razie odłóżmy jednak na bok definicje filozoficzne czy dyskusje o potencjalnych korzyściach i zagrożeniach. Nie rozmawiajmy o tym, gdzie możemy być jutro. Zobaczmy, co możemy zrobić już dzisiaj. A możemy zrobić bardzo dużo, ponieważ w tej chwili jesteśmy w sytuacji, w której firmy bardzo często udostępniają swoje nowe, wspaniałe narzędzia za darmo lub za niewielką opłatą, tylko po to, żeby zdobyć przewagę rynkową i zainteresować jak najwięcej osób. Wykorzystujmy więc tę sytuację i uczmy się, jak korzystać z narzędzi.

Na razie zajmiemy się czymś zupełnie podstawowym. Zobaczymy, jak zacząć przygodę ze sztuczną inteligencją dla kogoś, kto nie miał jeszcze z nią styczności. Ja, wiem, że może to się wydać dziwne, natomiast jestem przekanany, że są jeszcze takie osoby w naszym kraju. Chciałbym wytłumaczyć jak zacząć i jak to zrobić za darmo. Pokażę więc coś zupełnie prostego, a jednocześnie ciekawego, co może Cię wciągnąć na długie godziny, jeżeli nie miałeś jeszcze styczności za AI.

Postaram się, aby wszystkie nasze podstawowe eksperymenty opierały się na narzędziach, które są bezpłatne. Dlatego moim zdaniem w pierwszej kolejności warto założyć sobie konto na outlook.com oraz na gmail.com. Tak, do większości różnych usług możemy tworzyć oddzielne konta, natomiast posiadanie konta pocztowego na outlook.com lub gmail.com bardzo ułatwia logowanie. Nie musimy wtedy tworzyć za każdym razem nowego konta tylko używamy uwierzytelniania, które oferuje dostawca usług pocztowych. Oczywiście, jeżeli już masz takie konta, bo bardzo wiele osób korzysta z nich na co dzień, to nie musisz zakładać nowego. Co jednak i tak polecam, ponieważ ja nie jestem zwolennikiem udostępniania swoich pełnych danych wszędzie. Do logowania na różne platformy używam raczej kont technicznych.

Zapraszam do obejrzenia filmu.

Ten wpis został opublikowany w kategorii AI i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *