Trochę czasu upłynęło od ostatniego posta i wiele się zmieniło w moim „środowsku routerowym”. Porzuciłem z pewnych względów dd-wrt na rzecz bardziej elastycznego (bo opartego na jądrze 2.6) OpenWRT. Stało się tak głównie za sprawą przeprowadzki z mieszkania do domu, a co za tym idzie, powstania nowych potrzeb. Nowe potrzeby to „prawie inteligentny dom”. Właściwie nie do końca inteligentny dom, ale powoli ku rozwiązaniom znanym pod tą nazwą to dąży. Ale po kolei.
Domek ma dwie kondygnacje plus dużą piwnicę z mieszczącym się w niej garażem. Przed przeprowadzką miałem okazję przeprowadzać remont, więc przy tej okazji pociągnąłem po 2-3 skrętki z garażu do części pokoi (nie wszędzie się dało, jako że na totalną demolkę się nie zdecydowaliśmy). Dlaczego do garażu? Bo tam teraz wisi szafka (kuchenna), w której jest router TP-Link TL-WR1043ND z podłączonym hubem usb, dyskiem 750GB i przejściówką usb-serial-1wire oraz bramka voip.
W pokoju komputerowym na piętrze (o ironio bez pociągnętej skrętki z piwnicy) znajduje się drugi router – dlink DIR-320, na którym wcześniej był DD-WRT, a obecnie działa OpenWRT. Dlink łączy się z TP-Linkiem przez wi-fi. Podłączone są do niego przez hub – pendrive, drukarka oraz webcam obserujący bramę i wejście do domu.
Do ekosystemu wkrótce dołączy TP-Link MR3420, ale o tym pewnie napiszę w osobnym poście.
Jest też jeszcze jedno urządzenie, którego pominąć nie wypada. W salonie przy telewizorze stoi sobie WD TV Live. Mała skrzyneczka, która przez ethernet połączona jest z routerem w garażu. Urządzenie niezwykle przydatne i funkcjonalne. Dzięki współpracy z sambą zainstalowaną na routerze pozwala m.in. oglądać przez sieć filmy dopiero co ściągnięte na dysk routera. Także w Full-HD. Działa tak dobrze, że na razie nawet nie kusi mnie specjalnie, żeby wymieniać w nim oprogramowanie na alternatywne.
Inteligentny dom?
Co system w tej chwili potrafi? Na razie głównie monitorować…
Mamy więc monitoring wejścia do domu realizowany przez kamerkę Creative Live Vista IM. Jest to istotne ponieważ – działa pod USB 2.0, ma rozdzielczość 640×480 oraz radzi sobie w różnych warunkach oświetlenionych. Testowałem też inną kamerkę, niestety nie radziła sobie zupełnie przy ostrym świetle słonecznym – wszystko było prześwietlone. Jak to dokładnie działa? Na routerze zainstalowany jest program motion, który cały czas obserwuje co się dzieje. Jak nic się nie dzieje, to zrzuca zdjęcie co kwadrans. Jeżeli natomiast zostanie wykryty ruch, to robi zdjęcia co 2 sekundy. Zapisane zdjęcia z kolei wysyłane są zaraz przez Internet na zewnętrzny serwer (bo co mi z monitoringu, który złodziej wyniósłby z zapisem?). Z czasem pewnie zainwestuję w kamerę zewnętrzną, być może w HD, ale póki co webcam za szybą sprawdza się świetnie.
Serwowanie sieci, filmów i miejsca na dyskach to główne zadanie routera z garażu, ale nie jedyne. Przez magistralę 1-wire (za pośrednictwem skrętki trafiającej do różnych pomieszczeń) podłączonych jest kilkaście termometrów. Po co tyle? Badam temperaturę zewnętrzną, w pomieszczeniach w piwnicy, salonie, kuchni, 2 sypialniach, a przede wszystkim kotłowni. Istotną informacją może być, że dom jest ogrzewany kotłem na ekogroszek. Po co mi te temperatury? Przede wszystkim, żeby wiedzieć co się dzieje w kotłowni bez schodzenia do piwnicy (kto ma piec na ekogroszek to wie o czym mówię). Poza tym, żeby badać pracę całego układu i wyciągać wnioski – czy regulacja jest właściwa, czy moc jest wystarczająca, czy temperatura jest utrzymywana na właściwym poziomie, jak pracuje zawór czwórdrogowy, itp. Mogę też dzięki temu optymalizować cyrkulację ciepłej wody. Na wykresie widzę w jakich godzinach ciepła woda jest używana i kiedy warto uruchomić pompkę, która sprawi, że z kranu poleci od razu gorąca woda, a kiedy nie warto tego robić. Poza tym piec na ekogorszek ma to do siebie, że jak skończy się opał to wygasa. Podobnie jest w przypadku gdy w podajniku zerwie się zawleczka. W takich wypadkach dostaję smsa z informacją o takim zdarzeniu i mogę odpowiednio szybko zareagować.
Jak to działa? Digitemp odczytuje wartości z termometrów DS 1820. Skrypt sprawdza czy nie odbiegają od normy i nie należy powiadomić mnie o tym (gdzieś robi się zbyt zimno lub gorąco, a nie powinno) i zapisuje dane do pliku przez rrdtool. Temperatury zapisywane są co minutę. Co 10 minut generowane są wykresy ze średnimi 5-minutowymi i wysyłane na zewnętrzny serwer do prezentacji przez www.
Co dalej?
To oczywiście jeszcze nie koniec. W tej chwili tworzę system do podlewania ogródka sterowany przez prognozę pogody (bardzo szczegółową i sprawdzalną z ICMu). Bo cóż mi z tego, że nie będę podlewał ogrodu, gdy przed chwilą padał deszcz, skoro będę to robił gdy deszcz za chwilę będzie padał, jak to ma miejsce w klasycznych systemach do nawadniania. Planuję też zrobić czujnik deszczu do routera, żeby infomację o opadach jednak posiadać (choćby by sprawdzić skuteczność prognozy).
W dalszej kolejności będę instalował czujniki zalania pomiesczeń, bo jest to u mnie pewien problem przy gwałtownych opadach. Przyjdzie też kolej na piec – chcę obliczać ilość zużywanego opału na podstawie ilości załączeń silnika podajnika ślimakowego oraz sterować ogrzewaniem na podstawie temperatury w domu, a przede wszystkim móc włączyć/wyłączyć ogrzewanie zdalnie (np. przed powrotem z wyjazdu narciarskiego).
Będą też czujki ruchu i budowa systemu alarmowego. Początkowo będzie je kontrolował router, a z czasem zostaną przepięte do centralki alarmowej, a ta z kolei do routera… Po podpięciu centralki do routera będę miał informację, np. kiedy nikogo nie ma w domu, a co za tym idzie, kiedy nie warto włączać cyrkulacji ciepłej wody.
Jak znajdę chwilę, to pewnie opiszę dalsze zmagania.
Kilka szczegółów dotyczących części związanej z c.o. pożna zlaeźć w poście na forum o ogrzewaniu.
Elegancki wpis! W jaki sposób chcesz wyciągnąć dane np. o zbliżających się opadach z ICMu. Mają jakieś API czy co? Chciałem napisać sobie podobne rozwiązanie ale zniechęciłem się po tym jak zobaczyłem, że nie bardzo jest się jak dobrać do danych.
Spróbuję zapytać ich o API lub dostęp do danych w formie innej niż graficzna. Jeżeli się to nie uda, to dane można wyciągnąć analizując obrazek. Nie powinno być to trudne, bo wykres z opadami jest zawsze w tym samym miejscu. Analogicznie można wyciągnąć informacje o wietrze, z tym, że jest to jeszcze prostsze ze względu na oznaczenie kolorami. Do systemu nawadniania wiatr ma znaczenie – przy zbyt silnym wietrze nie ma sensu włączać zraszaczy.
Łatwiej będzie przetworzyć dane IMGW ze strony http://www.pogodynka.pl/ – są równie szczegółowe, a zapisane otwartym tekstem i sprawdzają się na podobnym poziomie, jak ICM.
A jakieś szczegóły? ICM ma siatkę 4km, stąd m.in. sprawdzalność. Na Pogodynce (skąd inąd świetny serwis) nie widzę czegoś podobnego.
Dzięki za odpowiedź. Przeczytałem wpis jeszcze raz dokładniej i mam jeszcze jedno pytanie. W pewnym momencie wspominasz o tym, że dostajesz sms’a, gdy w piecu zajdą określone zdarzenia. W jaki sposób zrealizowałeś wysyłanie tych sms’ów? Czy masz może podłączony do routera telefon przez USB + Gammu + skrypt, czy może korzystasz z jakiejś bramki sms + skrypt?
Miałem podłączony modem 3g do zapewnienia łącza zapasowego. To jedna z możliwości wysyłania smsów, a awaryjnie może także zadzwonić (żeby mieć pewność, że obudzi). W tej chwili używam darmowej bramki plusa.
dzisiaj starczy komórka z androidem i połączenie wifi/USB. zrealizuje to zadanie w 100% i z nawiązką
Fajny wpis, czekam na kolejne części 🙂
Spróbuj na stereogramach meteorologicznych:) czasem na lotnikowych biurach z tego korzystają, są dość dokładne i przedstawiane w formie graficznej. Miałbym pare pytań dot. sposobu modelowania obiektów temperaturowych odezwij sie na email prosze jak jest taka możliwość
chromal1@wp.pl (taki moj nieoficjalny:) )
A nie pewniej wpuścić z 10 czujników wilgotności w glebę?
Wow, gratuluję i czekam na dalsze wpisy 🙂
Ja tworzę coś podobnego, ale trochę „inne”, można powiedzieć większe bo wymaga kompa.
Dla zainteresowanych pogodą, polecam METAR jeżeli mieszkasz w dużych miastach, lub zobaczcie na repo mojego projektu. Może będzie pomocne.
Hey w poscie uzyles slowa „kompa” chetnie podyskutowalbym na ten temat – aktualnie mam w domu w kotlowni postawiony serwer na Debianie (najczesciej ogladamy na nim filmy narazie) i podpiety do niego 21 czujek DS1820 oprocz tego szperajac po forach umie sterowac portem LPT (przez C lub skrypt do programu (troche wolniejsze). Chetnie nawiazalbym, z kims dyskusje w sparwie co dalej … mam pare pomyslow ale kto wie moze ktos ma lepszy pomysl. Zainteresowanych prosze o mail do mnie andy-p@wp.pl
Zdradź jakie masz plany, to czytelnicy bloga pewnie chętnie podyskutują. Komputer niestety jest prądożerny i wrażliwy na kurz (szczególnie w kotłowni, żeli jest węglowa), dlatego zrezygnowałem z tego rozwiązania już na wstępie.
Dlaczego komputer … bo mozna go zmusic do ciezszej pracy i tansze niz „n” urzadzen wspolpracujacych ze soba tzn,
– router do internetu z przydzialem pasma jak trzeba
– mozna na nim postawic AP (punkt dostepwy host AP)
– serwer plikow z dostepem w malej sieci
– serwer drukarki
– serwer www
– siec na vpn
– podlaczyc kamerki i rejestrowac na nim obraz
– mierzyc temperature
– sterowac urzadzeniami
– odczytywac stany inncyh urzadzen w tym takze analogowych (sa przelaczniki sygnalu analogowego a nastepnie odczytywac ich stan np na karcie dzwiekowej nie musi byc szybkie
– testowalem kiedy nawet rozpoznawanie mowy na linuxie dzialalo to tak sobie ale teraz juz troche casu minelo wiec kto wie…
– puszczac filmy (ja wykorzystuje go w salonie) (nic nie buczy niestety ewentualne kable dosc drogie zwlaszcza HDMI usb wposcilem do sieci prez adapter i mam do niego podlaczona klawiature bezprzewodowa taka mala jak pilot
– korzystac z internetu (rowniez w salonie moze gdzies indziej 😛 wedlug moich testow wystarczy HD Ready z duzych odleglosci oraz przy dluzszym czasie korzystania spokojnie starczy)
– puszczac muzyke mysle ze za pomoca przelacznikow analogowych i odpowiednim wysterowaniem mplayera przy karcie 5.1 wysylac conajmniej do dwoch stereo lub 4 mono sygnal
– korzystac z radia internetowego (brak oplaty za radio 🙂
– pewnie idzie zrobic domofon a w umiejetnym polaczeniu z kamerka wideofon z rejestratorem
– gotowe zasilanie +5 +12 itp co wylazi z zasilacza (nie w przypadku laptopa fajne rozwiazanie bo bardziej oszczedne ale wiecej ograniczen 😐 miedzie innymi konieczny dodatkowy zasilacz, ograniczenia z dyskami czesto brak LPT drogi sprzet itp
– sterowac piecem (chyba 6 czujek mam na piecu zalozona
– sterowac zaworami na rozdzielaczu z grzejnikow
– wysylac smsy ( kiedys mi to chulalo przez strone ery bez problemu obecnie nie zajmuje sie tym wiec nie wiem dokladnie ale pewnie dalej idzie – bylo co prawda ograniczenie do ilosci na dzien ale jak sie popyta rodzine to mozna bylo zdobyc duzo loginow i przy odpowiednim skrypcie przelaczac sie miedzy nimi)
– i wiele wiele innych rzeczy jakie tylko ci sie wymarza i jakie jestesmy w stanie wykonac
– koszt wykonania takiej instalacji jest …. strzele co najmniej 2 razy tanszy (uklady CMOS lub ewentualnie TTL (kopmuter nie musi byc najnowsze generacji ja trzymam zawsze stare czesci i moglbym chyba poskladac jeszcze 2 kompy a mam juz 3 😀 ) niz gotowe urzadzenia a co do satysfakcji ……. hmm 😀 chyba trudno ubrac w slowa
Dlatego mam pytanie ile bedzie kosztowac prad do tych wszystkich urzadzen zeby to zrealizowac pomijajac fakt co jak bedziesz cos chcial zmienic poprawic ulepszyc poza tym maja one pewne ograniczenia programowe i sprzetowe zawsze trzeba isc na kompromis cena do do efektu jaki chcemy uzyskac
Dlaczego kotlownia: hmm dobre pytanie:
– nie wybrazam sobie zebym mial gdzies szafe iles „U” i w nim caly sprzet w domu – potrzebnye jest cos dyskretnego – i ten caly halas z wentylatorow
– garaz odpada mam nie ogrzewany za duzo wilgoci w zimie (za duze straty ogrzewania w zimie a temperatura bez ogrzewania jest powyzej zera na karoserje tez ogrzewany super nie dziala – ciagle wjazdy autem z przylepionym sniegiem nastepnie osuszanie)
– piwnica niestety mam ale mala pod schodami ( na sloiki ziemniaki dodatkowa lodowke na swieta super ale nic po za tym)
– kotlownia masz racje co do kurzu jest i to przy weglowym piecu dosc spora ale ja ma kotlownie wydzielona w bryle budynku jakis 1m ponizej normalnego poziomu parteru tam mi sie schodzi cala elektryka, cwu, c.o., siec lan i wlan (aktualnie niestety AP :[ ) wiec wszystko jest na miejscu – dla mnie to jest pom. techniczne (taki rodzaj maszynowni jak na statku kosmicznym :P) latwo go wyizolowac nawet kontrolowac dostep (jak ktos przyjdzie to nie musi tam wchodzic niezauwazony ) kolejny punkt do zalet komputera
Sprawe kurzu rozwiazalem w nastepujacy sposob bo komputer sie grzeje i to dosc sporo (ale zalezy od typu procka i karty graficznej teraz tam mam nie wiecej niz 50C (moze to szlo by jakos odzyskac-przynajmniej czesc?) wedlug BIOSu) z kotlowni mam zrobiona czerpnie do piwnicy wychodzi pod schodami (kotlowania wentylacje ma bo musi miec) pod schodami z piwnicy a ze srodka idzie rura przez kotownie na zewnatrz. Skrzynka z kompem zaciaga powietrze z piwnicy nad schodami (dodam ze mam scianke na schodach dzielaca piwnice przez srodek na okolo 2/3 dlugosci a wypuszcza do kotlowni. Wiem ze troche to zakrecone ale dziala i dziala dobrze kurzu w skrzynce nie jest wiecej niz w normalnym komputerzea na zewnatrz w piwnicy i kotlowni nie wrzuca jakis dodatkowych tumanow kurz. Wspomne ze mam piec na ekogroszek z dodatkowym paleniskiem na inne paliwa i oprocz czyszczenia pieca jest tam czysto – chyba ze bede palil drzewem wiem teraz ludzie z kominkami na mnie wyskocza ale nigdy nie mialem tyle sufu w kotlowni co z drzewa 🙁 nie chodzi tu o samo spalanie ale o noszenie tego wszedzie pelno wirow, co chwile trzeba dokladac itp ogolnie masakar w porownaniu z ekogroszkiem.
Ma jeszcze jedna zalete jak tylko zajdzie potrzeba to biore kompresor z garazu wjezdzam do kotlowni i komp czysty 🙂 szybka i wystarczajaco nie musi sie swiecic jak psu jajka
SORRY ze troche sie rozpisalem oraz nie w tym miejscu co mialem ale pod odpowiedza technicznego nie bylo opcji odpowiedz moze jeszcze tekst nie byl zmoderowany hmmm… nie znam sie na tym. Mam nadzieje ze nie rozpisalem sie wystarczajaco duzo ale nakreslilem ogolnie moje oczekiwania i ze znajdzie sie duzo ludzi chcacych sie dolaczyc do mojego pomyslu z nowymi swierzymi pomyslami 😀
Andy
> Dlatego mam pytanie ile bedzie kosztowac prad do tych wszystkich urzadzen zeby to zrealizowac pomijajac fakt co jak bedziesz cos chcial zmienic poprawic ulepszyc poza tym maja one pewne ograniczenia programowe i sprzetowe zawsze trzeba isc na kompromis cena do do efektu jaki chcemy uzyskac
Prąd nadal będzie kosztował dużo mniej niż do zasilenia jednego komputera z przyległościami. Do tego nie muszę ciągnąć kabli z centralnego punktu po całym domu. Router stawiam np. tam gdzie jest kamerka w widokiem przed dom i drukarka. Nie mam pojedynczego punktu awarii, urządzenia są odseparowane od siebie, jako że są połączone przez wifi, nie grzeją się. A nie ma nic w tym co napisałeś, czego nie możnaby zrealizować na zwykłym routerze.
A koszt? Router pod OpenWRT to koszt poniżej 100 zł – tyle to w pół roku się zwróci w różnicy w rachunkach za prąd.
Powiem szczerze nie bardzo sie znam na open wrt dopiero co to poznalem i doslownie liznalem ale z tego wynika ze instalujesz za kamerka router i wysylasz wsio po wifi? i gdzie?
Wysyłasz gdzie chcesz, tak jakbyś miał podłączoną kamerkę do komputera. Ja wysyłam przez scp na serwer zewnętrzny.
Trzymam kciuki! Przyszłościowy projekt.
Prosim o więcej informacji techniczno/logistycznych np gdzie kupić w polandzie przejsciowka usb-1wire czy nie było problemu z instalacją i wyciąganiem danych z czujników ?(przejsciówka emuluje port com przez usb?)
Czy jakieś komponenty musiałeś sprowadzać z zagranicy?
Czy do tego wrt można podbiąć hub usb w celu zwiekszenia liczby usb?
z czym był największy problem?
Wszystko można kupić na Allegro 🙂
Ja mam wersję bardziej budżetową USB-COM i COM-1wire.
Hub oczywiście można, a nawet trzeba podłączyć.
Problemów praktycznie nie było. Trochę zabawy było z lutowaniem termometrów 1-wire i ich rozmieszczeniem w domu.
Fajny wpis, czekam na kolejne. BTW myślałeś o wystawieniu programów (skryptów) i konfiguracji w jakimś repo. Stawiam, że zainteresowanych by trochę było, jeśli nie całością, to chociaż częścią…
Bardzo ciekawy artykuł!
Może więcej na ten temat napiszesz – coś w stylu Inteligentny dom w stylu open source 😉
Cześć,
gratuluje uporu w budowaniu takiego systemu!
Jednak o wiele prościej byłoby skorzystać z oprogramowania mojej firmy 🙂
Masz w nim pełną integrację wszystkich czujników/urządzeń, wizualizację graficzną oraz zarządzanie całością w jednym miejscu (również dostęp zdalny).
Jest możliwość podłączenia każdego sprzętu, który komunikuje się przez odpowiedni interfejs, czyli np możesz włączać/wyłączać światła w pomieszczeniach, podnosić/opuszczać żaluzje w zależności od natężenia słońca itd 🙂
Daj spokój :> Cała zabawa polega na tym że sam to wykonał a nie kupił gotowe rozwiązanie.
Czy możesz udostępnić gotowy firmware openwrt dla dir-320 ?
http://downloads.openwrt.org/backfire/10.03.1-rc4/brcm47xx/
Rozumiem, że wszystkie wersje działają na dir-320 czy jakiś jeden konkretny plik muszę mieć? wgrywałeś przez web’a czy tftp?
Stawiam, że openwrt-brcm47xx-squashfs.trx, ale to było dawno, więc lepiej zweryfikuj. Nie pamiętam jak wrzucałem, pewnie przez tftp.
Pomysł i wykonanie super! A powiedz czy nie masz problemów ze stabilnością routerów ? Jak wiadomo takie „domowe” urządzenia lubią odmawiać posłuszeństwa 🙂
Pozdrawiam!
Nie mam. Bywa, że coś zawiśnie, średnio raz na 3-4 miesiące, ale zwykle jest to jeden z elementów mający mały wpływ na całość. Mam jednak świadomość, że systemy potrafią zawodzić, dlatego wykorzystuję je tylko w miejscach gdzie nie mogą narobić wiele szkód i w sposób przemyślany.
Witam
„TP-Link TL-WR1043ND z podłączonym hubem usb, dyskiem 750GB” – czy jeśli kupiłbym taki router oraz hub, to jak podepnę pod ten hub dysk przenośny oraz urządzenie wielofunkcyjne (hp photosmart c4200) to czy możliwe będzie drukowanie przez sieć? Jak ten dysk i drukarka będą wykrywane jednocześnie? Czy jest też możliwość, aby ten HP skanował mi do tego dysku. Czyli, że wybieram skanowanie z tego HP a on mi zapisze zeskanowany obraz/dokument na tym dysku zew podłączonym do huba? To by było dużym udogodnieniem, bo wtedy zeskanowane pliki od razu są widoczne w sieci.
Na którym routerze masz zainstalowany motion ? Nie napisałeś wprost, ale z kontekstu wnoszę, że na DIR-320.
Ile on ma RAMu (pewnie mniej niż 128MB) i jaki procesor? Ile ten Motion zajmuje zasobów ?
Ja się teraz bawię i Motion i ZoneMinder na HP ThinClient (nie pamiętam modelu), który ma 128MB RAM i 400 albo 700 MHz CPU – i zajmuje mi min. 60% RAM (zwykle ponad 80%). Wiadomo – rozpoznawanie obrazu jest zasobożerne.
Motion stawiałeś na domyślnych parametrach, czy mocno go konfigurowałeś ?
Chodzą 4 wątki motion, printserver, sieć na WPA2, ssh, luci i kilka drobiazgów, a obciążenie nie zabija routera:
Mem: 26752K used, 2884K free, 0K shrd, 4656K buff, 6580K cached
CPU: 27% usr 2% sys 0% nic 70% idle 0% io 0% irq 0% sirq
Load average: 0.29 0.36 0.29 1/41 2341
Nie wiem czy mocno konfigurowałem – na tyle na ile było to potrzebne.
To całkiem ładne staty 🙂
Chyba muszę przetestować HP ThinClient na OpenWrt. Obecny Debian może być dla niego przyciężkawy 🙂
http://www.nibyblog.pl/router-podlewa-mi-ogrodek-3744.html polecam :>
Cześć,
Jaki hub usb masz?
Przy głównym routerze nie pamiętam – jakiś 8-portowy aktywny, ale działa bez podłączonego zasilacza. Lsusb pokazuje go jako 2 sztuki:
Bus 001 Device 002: ID 05e3:0608 Genesys Logic, Inc. USB-2.0 4-Port HUB
Przy dlinku, do którego podłączona jest kamera jest jakiś pasywny w formie wtyczki rozpoznawany jako:
Bus 001 Device 002: ID 058f:9254 Alcor Micro Corp. Hub
Miałem po drodze podłączone 2 inne. Nigdy nie było problemów z jednym wyjątkiem – webcam. Ponoć kamery nie zawsze działają przez hub usb. I to się potwierdza…
Właśnie mam podobnie, do routera podłączone mam rs2usb, i chciałem kamerkę podłączyć. Kupiłem najtańszy hub i nie bangla.
Chyba jednak trzeba zainwestować więcej i mieć spokój.
Obawiam się, że nie jest to kwestia ceny huba.
Mam taka kamerkę (chyba taka sama jak Ty masz, router identyczny, ADAPTER PRZEJŚCIÓWKA USB na RS232 -> Czujnik 1-wire na RS232 (http://openwrt.pl/doku.php/usb:1wire) )
Kamerka bezpośrednio podłączona działa, przez huba nie chce 🙁
http://www.binbin.net/photos/generic/cre/creative-live!-cam-vista-im.jpg
Taką mam
dobra rozumiem masz tak:
router z hubem USB (garaz)
|
|— HDD (po USB)
|
|— usbtoserial (USB) —– DS1820 (UTP 6x)
|
|–router z HUB Usb (Wifi) –kamera, Pendrive, drukarka (USB)
|
’—- WD TV Live ( po UTP)
Moje wyliczenia sa z grubsza i to duzo (ale mam nadzieje ze widac roznice open wrt i kompa w zurzyciu pradu)
Spoko zakladam ze srednio router zawiera zasilacz 5V i 2,5A – no do zaokraglenia ze nie pracuje pelna para (podmienilem w apeku kiedys z 2,5A na 2A i sie wieszal) damy pobor pradu 2A (pomijam juz fakt ze sprawnosc takiego zasilacza jest 85-90%) nie biore pod uwage sprawe ze masz podpiete do niego urzadzenia bo one w kompie tez przeloza sie na zuzycie pradu
WD TV Live przelozy sie na zurzycie na pracku i grafie (bardziej mniej lub wiecej)
Masz teraz 2 routera czyli ok 20W zuzycia glownego bez osprzetu zewnetrznego
Robi to faktycznie imponujace wrazenie przy komputerze ok 110W (przy normalnym uzyciu) – szacuje ze laptop pozre z tego polowe czyli ok 55W tym bardziej ze mozesz uzyc open wrt bez pomocy rozkuwania scian (nie mowie tu o tych rzeczach co juz sobie przygotowales) ale:
– gdzie masz pochowane te routery i zasilanie do nich oraz pozostale kabelki ktore od nich wychodza
– najbardziej interesuje mnie gdzie pochowales te czujniki temp jak je przykryles lub nie zeby wygladaly estetycznie, na jakiej wysokosci je dales oraz jak daleko od scian zewnetrznych wentylacji grzejnikow zeby odczyt temp byl najbardzie wiarygodny (podobno temp powinno sie mierzyc na wys 1,5m)
– co w przypadku (ile musialbys uzyc routerow do obslugi tego ile kabli bys musial pociagnac itp) gdybys chcial cos sterowac nim np oswietleniem, odsluchiwac muzyki w pokojach z kompa itp wszedzie WD TV Live ?
– z drugiej strony mailem na bloku kiedys siec blokowa przy 3 urzadzeniach spoko jakos idzie ale jaki ich bedzie 10 …. 20 i trzeba latac od jedengo do drugiego (masz racje jak siadzie komp to siadzie wsio to jest minus)
– co z zaklocaniem (celowym Wifi) lub „man id the middle”
– co z potrzymaniem do nich zasilania wszedzie UPS?
Dla porownania ja mam narazie od kazdego wlacznika do innego wlacznika pociagnieta skretke i wychodzi przy kompie czujki temp mam zamontowane pod plastikowymi klawiszami wlacznikow (moze i jest wieksza bezwladnosc ale ja tego nie odczuwam narazie nie mierze w sposob ciagly) jedyny minus jest taki ze nie mozna stosowac podswietlania moze na LEDzie ale nie probowalem bo zwykla neonowka podgrzewa temperature i czujnik cyganil – z drugiej strony to i tak podswietlanie nie mozna stosowac przy zarowkach energooszczednych bo niektore w specyficznych warunkach migaja – Skretka w wlacznikach ma jeszcze jedna zalete ze „moge ” (jeszcze nie wiem jak ale cos mi tam sie majaczy – przynajmniej teoretycznie) sprobowac sterowac oswietleniem
Sterowanie obiegiem c.w.u ma zrealizowane przez automatyke elektr.: czujniki ruchow (wyznaczaja czas pracy pompki) na jednej linii w lazienkach i kuchni, a w rozdzielce jeden stycznik (w celach sterowniczych – nie chodzi o obciazenie przez pompke) i czasomierz.(w tandemie czasomierz ze stycznikiem odmierzaja czas ile po wylaczeniu czujnika ruchu ma sie nie zalaczac pompka) I tez dzaial (ale jest zawsze ale 🙁 nie jestem na 100% zadowolony ma pewne ograniczenia).
Sorry ze tak naciska ale jestem na rozdrozu staram sie przedyskutowac zbierajac jak najwiecej informacji zanim podejme odpowiednie kroki
Andy
Teraz jest jeszcze jeden router z systemem do podlewania. 🙂
Nie mierzyłem, ale ktoś sprawdzał i ponoć przeciętny router pobiera miesięcznie prądu z tego co pamiętam za około 1,70zł. Komp to już raczej bliżej 20 zł. W wyliczeniach nie bierzesz pod uwagę, że przez większą część czasu zapotrzebowanie na prąd jest niewielkie, wzrasta przy intensywnej pracy, np. przy starcie.
Co do WDTV to zużycie prądu jest pomijalne, bo działa tylko jak się ogląda filmy/cokolwiek lub gra radio internetowe czy muzyka, czyli nie za często. Dodatkowo jak pisałeś o tanim kompie, to niestety, żeby uciągnął filmy HD to słaby nie może być, a WD jest bardzo wygodny i radzi sobie bez problemu.
Główny router jest w szafce kuchennej w garażu 🙂 Wiem, zimno i wilgotno, ale zimą uszczelniam i monitoruję temperaturę – nie ma problemu. Router w pokoju komputerowym jest na razie na biurku, ale wkrótce będzie nowe biurko a router pod, że nawet nie będzie go widać. Router od podlewania leży na parapecie, ale pewnie zawiśnie na ścianie docelowo.
Czujniki temperatury wyciągam zwykle za meblami i wysuwam na skraj na wysokości około 1,20m. W kotłowni umieszczone są w wąskich metalowych rurkach przypiętych mocno do rur.
Sterowanie oświetleniem było ciężkie do rozwiązania bez kucia niezależnie czy to z routera czy komputera. Chyba, że by zastosować włączniki bezprzewodowe – odpuściłem sobie. Muzyka – sprzet hifi, filmy – tak wszędzie WD jeśli będzie taka potrzeba, szczęśliwie ustaliliśmy z moją rozsądną żoną, że TV będzie tylko w salonie – nie chcę w innym miejscu, na pewno nie w sypialni.
Ataku na sieć się nie boję, a jak nawet, to jak pisałem, każde urządzenie działa autonomicznie także bez komunikacji, ale tak czy inaczej newralgicznych systemów nie „komputeryzuję”. Podtrzymanie? Jak będzie centrala alarmowa to będzie miała akumulator, reszta nie potrzebuje, nie jest krytyczna – najwyżej ogródek podleje się w nieco innym czasie.
Cyrkulacja chodzi u mnie na razie na zwykłym programatorze czasowym z czasami dobranymi po obserwacjach wykresów. Mam pomysł spięcia logiki z czujnikami ruchu, ale na razie nie mam takich czujników, mam za to dość regularny tryb życia i póki co dobrane czasy się sprawdzają. Na pewno natomiast będę chciał sprząc to z centralą alarmową i nie cyrkulować gdy nikogo nie ma w domu.
Podsumowując – każdy wybiera drogę, która wydaje mu się sensowniejsza. Ważne jednak, że się sprawdza.
pytanie jest jedno na koniec czy ten dom jest dopiero zautomatyzowany czy juz inteligentny?
Inteligentny to oczywiście tylko slogan, ale już utarty. A jak byś szukał tego tekstu to w googlu wpisałbyś „zautomatyzowany dom”?
wedlug wikipedii jedno ze znaczen to:
inteligencja – umysłowa zdolność do postrzegania, analizy i optymalnej (lub zbliżonej do optymalnej) adaptacji do zmian otoczenia
wiec czy „inteligentny dom” to tylko slogan …. napewno lepiej brzmi niz „zautomatyzowany dom” ale czy sterowanie 3 rzeczami (w twoim wypadku jedna kamera i to w dodatku nieruchoma :(, odczyt temperatury no i jak skoczysz to zraszacze ogrodu – Sieci Wifi, LAN, banku danych (serwer plikow) odtwarzacze multimedialne (WD Tv Live) nie wliczam to sa rzeczy autnomiczne i nie steruja sie same bez twojej ingerencji) to juz inteligencja …… ile trzeba sterowac urzadzen zeby stwierdzic ze dom analizuje, optymalizuje wedlug podanych danych i konfiguracji oraz dostosowuje sie do zmieniajacych warunkow zewnetrznych?
P.S. Czytalem z artykulu podany w ktorej wypowiedzi oraz z twojego bloga ze zamierzasz zrobic „zraszacze do trawnikow” …. gdzies posrod postow zarzuciles komputerowi pradozernosc ale mam pytanie ile te zraszacze pochlona wody podlewajac trawnik n-razy (zaleznie od pogody – mysle ze temat odczytu pogody prognozowanej nie jest taki zly i wedlug mnie napewno idzie w kierunku „inteligentnego domu”) moze nalezaloby sie najpierw zastanowic na budowa zbiornika na deszczowke i pompa do niej? Ja mam taki i bardzo sobie go chwale wszyscy sasiedzi wkolo wysychaja a ja chodze i podlewam dookola. Do tego musialby dojsc jeszcze jeden fakt czujnik poziomu wody w zbiorniku.
Jezeli bys nakreslil w ktora strone patrzysz z tym odczytem pogody to „moze udaloby mi sie w czyms pomoc”.
P.S. Czy OpenWRT podtrafi dac glos? moze jakas karta dziwkowa na USB
Andy
Cóż, jak napisałem „powoli ku rozwiązaniom znanym pod tą nazwą to dąży”, nie twierdziłem, że już gotowe i że inteligentny dom to właściwa nazwa.
Zbiornik na deszczówkę to świetna sprawa jak się ma dużą działkę. Natomiast u mnie ani nie ma sensownej możliwości wykonania, ani nie byłoby to raczej uzasadnione ekonomicznie – nie przy tej powierzchni działki.
Tak, do routera można podłączyć kartę dźwiękową.
Może opiszesz swój system – chętnie udostępnie miejsce na blogu. Dobrze jest poznać różne punkty wiedzenia, a rozwiązanie jest pokrewne – też oparte o Linuksa. Poza tym wiele problemów jest wspólnych – oprogramowanie, kable, dziury w ścianach, itp. Poza tym skoro budujesz system dłużej, to pewnie więcej już Ci się udało zrobić, może jakieś pomysły wykorzystam (a pewnie nie tylko ja).
Sorry ale nie mam teraz czasu sie rozpisywac wiec napisze krotko – wiecej jutro mi sie uda.
Co do zbiornika to nie musisz miec duzo miejsca ja wykopalem dziure 2m x 2m x 2m tam z pozostalych bloczow betonowych wymurowalem na pionowo zbiornik wielkosci 1,5m x 1,5m 1,5m zalalem dno, otynkowalem sciany (nie musi byc cud jak ktos nie umi wystarczy zeby sciany byly gladkie), zazbroilem strop z otworem 🙂 i zalalem. Na koniec pomalowalem izoplastem w srodku i podlaczylem rynny z calego dachu (szarymi rurami nie musza byc pomaranczowe – przezylo to juz 3 zimy i nic sie narazie z tym nie dziaje) i mam zbiornik 2,5m3 jak do mnie narazie wystarcza. Odkad mam dach i zbiornik ani litra wody do budowy domu nie zuzylem a troche tego poszlo na tynkowanie, wylewki itp. teraz do podlewania.
Narazie nie mam tego w automacie bo i ogrod nie skonczony ale kto wie moze…. moze…..
Co do wielkosci to mam ogrod moze ok 23m na 22m wiec nie wiem czy jest duzy
„Może opiszesz swój system – chętnie udostępnie ……. ”
Jak juz zdazylem na samym poczatku napisac:
„aktualnie mam w domu w kotlowni postawiony serwer na Debianie (najczesciej ogladamy na nim filmy narazie) i podpiety do niego 21 czujek DS1820 oprocz tego szperajac po forach umie sterowac portem LPT (przez C lub skrypt do programu (troche wolniejsze)”
Ze wzgledu na wspomniana pradozernosc oraz niewielkie wykorzystanie nie chodzi on 24h na dobe jak potrzebuje to zalaczam go za pomoca Weak On Lan i wylaczam przez Putty, gdy chce miec dostep do dysku, lub na klawiszu w salonie gdy ogladam film.
Do budowy mojego systemu staram sie wykorzystac w wiekoszci to co mam – wzgledy ekonomiczne – niestety takie pierdolki musze finansowac z lewych pieniedzy zawsze sa wazniejsze sprawy (stare komputery i elektronika co mi nadbywa lub z ktorej sie da cos wyciagnac – oczywisie czujniki DS1820 musialem dokupic oraz system sterowania tez niestety bedzie musialbyc byc zbudowany z zakupionych czesci.
Poczatkowo do sterowania odtwarzaczem wykorzystalem Lirc’a ktorego puscilem po kablach sieciowych, teraz po zakupieniu malej zgrabnej klawiaturki na 2,4GHz i zalozeniu na kabel UTP przejsciowki „USB po UTP” (normalnie standard USB jest do gora 5m po przejsciowkach wedlugo producenta wydluza sie 10x) steruje serwer klawiaturka
Czy dluzej pracuje nad systemem to ciezko powiedziec czesc infrastruktury (kable) chodzac po forach i kabinujac samemu poprowadzilem po domu przed tynkowaniem to jest jakies 3lata temu. Niestety jak sie kazdy domysla niektóre pomysly byly trafione (np. czujniki w wlacznikach) a czesc nie musialem rozbierac listwy itp.(jak dodatkowe kable od serwera do telewizora i amplitunera)
Teraz przymierzam sie do budowy sterowania przez LPT oraz odbioru na nim (przeprowadzilem juz pewne testy i po zlaczeniu kompa automatycznie steruje sobie tylko diodami (najpierw stopniowo je zaswiecam a pozniej gasze) na forach sprawa sterowania i odczytu danych jest zredukowana do maks. 32 urzadzen (wiecej nie znalazlem) – wiem na poczatek starczy ale …. co potem?. Grzebiac troche po datasheet natrafilem na uklad 4514 lub 4515 CMOS ktory teoretycznie roszerzyl by mozliwosc sterowania do 128 lub 256 urzadzen (chyba?) oraz odbioru 64 lb 128 linii – i to by bylo juz cos (pierwotnie myslem o wiekszej ilosci przez polczenie doch tych ukladow w matrycy co daloby okolo wej i wyj po 900 z hakiem ale przeliczeniu pochonelo by to za duzo srodkow na to wiec skupilem sie na czyms mniejszym (jak zacznie brakowac mi wejsc i wyjsc to do tego moze wroce).
I w tym momencie natrafilem na tego bloga. Powiem szczerze troche zainspirowala mnie tam niska „pradozernosc”, wszechstronnosc, oraz wydajnosc i w poczatkowych fazach mojej instalacji powinna wystarczyc jezeli jest wszystko tak super jak opisuje techniczny.
Mam routera TL-WR543G nie wiem czy ma wyjscie USB (moze w srodku) i czy daloby rade wykorzystac do moich celow na potrzeby Open WRT. Chcialbym go podlaczyc jako:
– AP lub APclient (AP bridge)
– Serwer plikow
– DS1820 21szt. przez serial
– USB to LPT w celu w/w sterowania (tylko czy tym sie tak samo steruje jak zwyklym LPT-wiem ze niektore urzadzenia na serialu niechca sie komunikowac przez przejsciowke USB-Serial czy tu bedzie to samo? co z instalacja w Open WRT
TL-WR543G raczej nie ma USB, ale możesz poszperać głębiej w sieci.
– AP lub APclient (AP bridge)
To jedna z podstawowych funkcji routera, nie powinieneś mieć problemów. Zwróć tylko uwagę czy router/chipset obsługuje taki tryb (AP bridge, bo pozostałe każdy bez problemu)
– Serwer plikow
U mnie chodzi samba dla WD TV, w komunikacji z komputerami używam zwykle scp. Do odtwarzania filmów w zupełności wystarcza, kiedyś pewnie zainwestuję w jakiegoś NASa.
– DS1820 21szt. przez serial
Ja mam podłączone przez USB-serial oparty na FTDI. U mnie jest 14 termometrów.
– USB to LPT w celu w/w sterowania
Nie podłączałem, ale nie sądzę, żeby był duży problem. Warto jednak sprawdzić wcześniej czy są odpowiednie moduły jądra dla konkretnej przejściówki. Ja się oparłem na płytce z przekaźnikami, bo koszt nie jest wielki, a przejściówka na LPT i same przekaźniki też kosztują, nie ma problemu ze zbyt małym prądem z LPT do przełączenia dużego przekaźnika, itp.
Ok mam jeszcze taki przedpotopowy wap-1960 ma on USB tylko czy to sie nada?
A jakie USB ma? Jest hostem? Jak nie, to jak chcesz cokolwiek do niego podłączyć? To wogóle jest router czy tylko AP?
Zajrzyj na stronę openwrt, tam jest tabela zgodności sprzętu. Jak chcesz tani router z usb to za 80-90 zł masz tp linka mr3220. O ile cokolwiek jest Ci potrzebne, bo skoro masz już komputer do odtwarzania filmów, to przecież możesz go użyć.
Plan mam taki:
– wszystko bede testowal na komputerze (wzgledy ekonomiczne – jak sie cos spali to nie bedzie zal – przynajmniej uzyte do konca ;P ), a dopiero pozniej ewentualnie przerzucal na openwrt
– srodki na rozbudowe tego systemu jak wiadomo (kazdy zonaty sie zgodzi mam niewielkie – zona podchodzi do mojego pomyslu sceptycznie) wiec czas budowy pelnego systemu trrrroooooccchhheee potrwa 🙂 – a zeby oplacilo sie utrzymanie tego systemu musi on byc rozbudowany i dosc sporo 🙂 – moze zewzgledu na pradozernosc bedzie to musialbyc docelowo laptop – ale to czas pokarze narazie na to za wczesnie. Myslalem ze na dobry poczatek do badania temp i sterowania starczy openwrt na routerze
– mr 3220 ma narazie problemy ze stabilnoscia ja narazie i tak nie bede tego uzywal dopoki nie uruchomie tego na kompie ale info sie napewno przyda wielkie dzieki jak bede tak daleko to postaram sie to przetestowac
Czy mógłbym prosić o wyjaśnienie jak dokładnie i co poustawiałeś żeby wysyłać automatycznie zdjęcia z kamerki na zewnętrzny serwer? Z góry dzięki.
Z crona co 3 minuty uruchamiany jest skrypt, który przenosi wszystkie zarejestrowane zdjęcia do osobnego katalogu, następnie wysyła przez scp (z użyciem klucza) na serwer i jeżeli ta operacja się uda, usuwa pliki z katalogu.
Planuje coś podobnego 😉
Jak masz okablowane to 1-wire ? topologia gwiazdy / linii ? Na skrętce utp ? czy jakimś innym kablu ? Masz gałazki do poszczegolnych termometrow czy wlutowane bezposrednio w kabel ?
Prowadzisz zasilanie do termometrów (jakim kablem ?) czy zasialasz pasożytniczo ?
Jak zakończoną linie 1-wire ?
Dużo pytań, ale nie potrafie znaleźć jednoznacznych odpowiedzi w necie jak w praktyce zrobić magistrale 1-wire tak aby działała bez błedów.
Pozdrowienia !
Topologia mieszana. Od routera odchodzi gwiazda i na części przewodów są termometry wpięte prawie bezpośrednio (na krótkich kablach). Wszystko opiera się na skrętce, a część przewodów jest skrosowana przez gniazdgka ethernetowe – wygodne rozwiązanie. Linie kończą się zwykle termometrem. Całość działa na dwóch przewodach.
Witam
ciekawy artykuł, interesuje mnie pomiar temp. pieca i mam pytanie jak podłączyłeś magistralę 1-wire pod piec c.o.? (przez ds1820 ? czy może coś innego)
Pod piec oczywiście nie podłączałem, tylko pod router 🙂 Router -> konwerter usb-serial -> 1-wire na serial -> termometry ds1820 przy rurach.
Czyli rozumiem, że „przytknąłeś” czujniki do rur i tak odczytujesz temp ? sorry, że tak pytam próbuje sobie to wyobrazić.
Wynik takich pomiarów odzwierciedla realną temperaturę wody w tym punkcie pomiarowym?
Tak właśnie to działa u mnie, jak i we wszystkich czujnikach sterowników kotłów. Czujniki mam dodatkowo w metalowych rurkach.
Cześć.
Dzisiaj rano odkryłem, że ktoś znowu wybił okna w moim biurze. Był to już drugi taki incydent i chciałbym nie dopuścić do trzeciego razu (monitoring miejski jest oczywiście totalnie nieczytelny).
Chciałem zapytać, czy wspomniana wcześniej kamerka to ten model http://tinyurl.com/cpfxatv (VF0260), bo jeśli tak, to do moich potrzeb chyba się nie nada. Potrzebuję czegoś zapuszkowanego / odpornego na złe warunki atmosferyczne. I tu następuje drugie pytanie: czy przerzuciłeś się już z webcama na kamerkę przemysłową albo czy ewentualnie mógłbyś polecić jaką dobrą?
Niesamowity blog, moje gratulacje. Od jakiegoś czasu myślę o budowie w swoim domu podobnego systemu. Niestety budując go nie myślałem o inteligentnym domu i nie mam odpowiedniego okablowania. Twoje rozwiązania wydają się być na tyle uniwersalne że jeśli troszke pokombinować to może udało by się zrobić cześć urządzeń na wifi.
Czy myślałeś o podłączeniu się bezpośrednio do sterownika pieca, aby móc sterować nie tylko informacją „grzać-nie grzać”, ale np. czasem podawania i czasem postoju ślimaka? Sterownik w moim piecu (Kostrzewa Pellets Plus 25 kw oparty jest na atmega32.
Pozdrawiam
Bartek
Dzięki za uznanie 😉
O grzebaniu w sterowniku nie myślałem, bo póki co mam zasadę budowania systemu tak, żeby jego awaria nie wpływała na bezpieczeństwo i na normalne funkcjonowanie domu. W razie czego mam stracjić tylko funkcjonalności mojego systemu, a cała reszta ma działać tak, jak zaprojektował to producent. Poza bezpieczeństwem istotne są też kwestie gwarancji urządzeń.
Poza tym u mnie nie ma potrzeby zmian ustwień pieca. Czasy koryguję zwykle raz w roku, po zakupie nowej partii węgla. Przydatne mogłoby być konfigurowanie krzywej grzewczej zamiast prostego wyboru między grzaniem normalnym a grzaniem oszczędnym, ale póki co to co mam się sprawdza w zadowalającym stopniu. A gdybym chciał pełnej obsługi przez sieć to zastanowiłbym się nad sterownikiem Bruli (tylko, że on niestety nie obsługuje siłoników zaworów czwórdrogowych).
No właśnie ja mam możliwość sterowania krzywą (ale na szczęście bez fuzzy logic) i właśnie tym chciałbym sterować. Mój pomysł jest taki, aby wpiąć się do sterownika w podobny sposób jak moduł sterujący w piecu, a z tego co wiem wykonane jest to za pomocą RS485. W razie awarii mojego systemu w ogóle nie wpływałoby to na możliwości sterowania piecem w standardowy sposób. W najbliższym czasie będę musiał demontować zasobnik więc dokładniej przyjrzę się całemu układowi. Na początek myślę tylko o zebraniu wszystkich parametrów pieca w celu ich analizy.
P.S.
Witam
W pierwszej kolejności gratuluje pomysłu z routerami szacunek.
Ja podobnie jak Andy posiadam komputer który steruje akwarium (zamontowany pod szafka) bardzo fajny pomysł przy wykorzystaniu RelayBoard (http://forum.klub-malawi.pl/komputerowy-monitoring-akwarium-t15653.html?highlight=sterownik), jednak jego moc jest niewykorzystana. Zasilacz pobiera min 60W i oddaje ciepło które jeszcze nie wiem jak wykorzystać, ale to chyba nie będzie istotne gdyż znalazłem na allegro terminale który można wykorzystać do obsługi podobnych systemów o których piszecie http://allegro.pl/igel-thin-client-nie-wyse-neoware-mega-promocja-i2367658586.html
Taki terminal pobiera MAX 20W jest bezgłośny co w przypadku umiejscowienia w salonie jest znaczące. Posiada wszystkie inne wyjścia jakie są niezbędne do obsługi podobnych systemów (3xUSB, audio,RS232,LPT) nie wspominając już o tym iż można w bardzo prosty sposób stworzyć prosty odbiornik radia internetowego (dla tych co maja routery Asus WL-520GU – http://www.youtube.com/watch?NR=1&feature=endscreen&v=Bp26xFBwrJs)
a moj pobiera jakies 36W (tj. 160mA) – pytanie jak to zrobilem?
1. Zrobilem porzadek na strychu i zaczalem przegladac stare czesci komputerowe … a bylo tego troche …. z amperomierzem w reku.
Do testow wykorzystalm uzywany zasilach 400W ktory mi zalegal w w/w oraz stara listw w ktorej na zywo przecialem jedna zyle i podlaczylem w miejscu amperomierz w miejscu rozciecia. karty WIFI 2x oraz kontroler SATA
– pierwszy ktory sie nadal to PII 300MHz na plycie EX ale odpadl bo mial tylko dwa sloty PCI uszkodzony jeden kanal wyjsciowy dzwieku ale pobieral tylko jak dobrze pamietam 160mA i zintegrowana grafike ATI Rage
– drugi to celeron 1GHz z plyta z 6pci z zintegrowana karta dzwiekowa i LAN oraz wlozona karta AGP chyba do testow uzylem ATI ? – pobor pradu powyzej 220mA ok 50W
Wygral ten drugi ale co zrobic zeby jeszcze troche ograniczyc prad wiec po pierwsze wymienilem zasilacz na 200W spadek zuzycia pradu do 190mA…..
,,,ale to ciagle bylo duzo wiec mysle sobie a co tam taki routerek jak od kolegi technicznego nie ma grafy a moj komp tez jej nie potrzebuje wiec ja wywalilem okazalo sie to strzalem w 10 gdyz zuzycie spadlo do 110mA tj ok 25W (dla porownania podam ze moja porzednia konfiguracja tj, AP w trybie klient do neta + AP do WiFi w domu + Switch 16port pobieraja ok 100mA ok 23W)
niestety tu sie oszczednosci skonczyly bo przyszlu pradozerne twarde dyski 3,5cala 500GB ktore po podlaczeniu daly ok 220-250mA calosc i wrocilem do punktu wyjscia 🙁
ale od czego byl net wiec zaczalem kopac co tu zrobic zeby wylaczyc dyski gdy sa niepotrzebne czyli ok 98% dziennego zapotrzebowania i zanalazlem hd-idle niestety system nie dal dyskowi sie wylaczyc bo ciagle cos od niego chcial wiec poszukalem starego dysku 2,5 cala z laptopa na ktorym jest tylko system a reszta smieci na drugim dysku i tak gdy korzystam tylko z wifi lub po lanie z netu oraz zonemindera lub digitempa to zuzycie jest na poziomie 160mA a gdzy kozystam z dysku to rosnie do 220-250mA
P.S. na chwile obecna mam zmieniony TV ktory obsluguje DLNA i zadne dodatkowe urzadzenia do ogladania filmow z sieci mi nie sa potrzebne
Czy możesz udostępnić skrypty do odczytu temperatur w kotłowni i generowania wykresów oraz wysyłania sms jak temp na piecu będzie za wysoka?
Właśnie borykam się z czymś takim u mnie.
Odczyt już mam została mi reszta.
Czy jest możliwość opisanie pokrótce jak sprawić by temperatury z czujników były zbierane, a wykresy z tych danych prezentowane na www?
Witam poczytaj na temat zabbix’a kombajn do monitorowania masy różnych ciekawych wyzwalaczy wraz z ich prezentacją na stronach www. np. http://blog.nager.at/wp-content/gallery/zabbix/zabbix-temperature-chart.jpg
Widzę że nie tylko ja mam podłączony piec do internetu 🙂
Witaj, a proszę powiedz czy 1-wire obsługujesz przez digitemp’a czy owfs’a ?
Adapter zbudowany na diodach i rezystorze czy jakaś bardziej zaawansowana wersje na DS2480B ?
Jeżeli przez owfs’a to czy były jakieś problemy z wykryciem adaptera 1-wire na przejściówce USB/RS232 ?
U mnie digitemp doskonale sobie radzi z diodowym adapterem. Adapter zgłasza się na /dev/ttyUSB0.
Niestety digitemp nadaje się tylko do odczytów temperatur itp. Potrzebuje owfs do obsługi DS2406 czy DS2408.
Tu pojawiają się schody. Fuse i OWFS zainstalowane.
W owfs komenda: owfs -d /dev/ttyUSB0 /mnt/1wire nie może zostać zakończona, komputer myśli w nieskończoność… nie zwraca żadnego błędu…
nie wiem co dalej poczynać…
Techniczny: Piszesz: „Na wykresie widzę w jakich godzinach ciepła woda jest używana i kiedy warto uruchomić pompkę, która sprawi, że z kranu poleci od razu gorąca woda, a kiedy nie warto tego robić.”
Moje pytanie – jak badasz zużycie ciepłej wody? Na piecu, czy za pomocą jakiegoś ciekawego przepływomierza ??
Za pomocą termometru na rurze z ciepłą wodą (wychodzącą z zasobnika cwu do kranów).
Witam, interesuje mnie rozwiązanie z pomiarem temperatur w pomieszczeniach. Już mam małego linuxa (napęd iOmega) i skrętkę, teraz szukam podzespołów.
Oto co znalazłem:
http://www.ibuttonlink.com/products/linkusb
http://www.ibuttonlink.com/products/t-sensesd
Czy wiele czujek łączymy spliterem? (mam różne przewody pociągnięte do osobnych pokoi.
http://www.ibuttonlink.com/products/t-box
Czy są jakieś polskie sklepy, gdzie zakupię podobny zestaw, w polskiej cenie?
Cena za czujnik $10 wg mnie jest zdecydowanie za wysoka.
Termometry bez problemu dostaniesz na portalach aukcyjnych lub w dobrych sklepach elektronicznych, w cenie koło 4PLN. Trzeba tylko do niego przylutować kabel i zabezpieczyć. Gotowe są pewnie droższe.
Witam,
mam OpenWrt, mam czujniki, mam kartę z przekaźnikami, ale nie mam skryptu, który włączał/wyłączał piec z zależności od temperatury lub godziny. Wiem, że można to ostatnie na cronie zrobić, ale chciałem mieć wszystko w jednym miejscu. Masz może taki lub podobny skrypt i zachiałbyś się podzielić, bo niestety nie jestem biegły w programowaniu a ciężko coś znaleźć? Pozdrawiam