Pisałem ostatnio o tanim zestawie do zdalnego sterowania gniazkami z Biedronki. Planowałem podłączyć przyciski pilota do Arduino przez jakiś moduł przekaźnikowy (jak Relay Shield) i nawet dla tego zastosowania przylutowałem byłem już kabelki do mikrostyków. Po pewnym czasie jednak stwierdziłem, że można poszukać tańszego rozwiązania. Na początku zmierzyłem napięcia między stykami przycisków – nieco ponad 12V (tyle co napięcie baterii). Przy okazji oznaczyłem te styki, na których jest napięcie. Później zrobiłem eksperyment i zasiliłem pilota napięciem 5V wprost z Arduino (w końcu bateria ma to do siebie, że jej napięcie z czasem spada, więc projektanci musieli to przewidzieć). Z niższym napięciem też zadziałało. Co więcej, nadal nie było problemów z zasięgiem. Uznałem więc, że trzeba sprawdzić co będzie, gdy do styku przycisku, na którym nie było wcześniej napięcia przyłożę je wprost z Arduino (na wszelki wypadek przez rezystor, zapewne niepotrzebnie). Bingo, zadziałało.
Kolejnym krokiem było zbudowanie prototypu z dwoma stykami pilota podłączonymi do wyjść cyfrowych mojego Arduino Uno. Zasilanie zostało podłączone do +5V i GND. Uruchomienie prostego programu spowodowało, że zasilanie w gniazdku pojawiało się co 4 sekundy, na 4 sekundy.
void setup() { pinMode(13, OUTPUT); pinMode(12, OUTPUT); } void loop() { digitalWrite(13, HIGH); delay(200); digitalWrite(13, LOW); delay(4000); digitalWrite(12, HIGH); delay(200); digitalWrite(12, LOW); delay(4000); }
Wyszło więc taniej niż początkowo zakładałem, bo odpadła konieczność instalowania przekaźników i dodatkowego zasilania (lub wymiana baterii). Jeżeli ktoś jeszcze nie wie, zestaw gniazek można (można było?) tano kupić w Biedronce (a podobny w wielu innych sklepach), natomiast Arduino jest dostępne np. w Nettigo.
W następnym odcinku napiszę jak tym sterować z poziomu routera lub komputera – połączymy Arduino z OpenWRT.
Czekam na kolejne części :]
fajny wpis. Dziś kupiłem gniazda w tym samym sklepie, przecenione na 20zł 🙂
Będą dodawane jeszcze nowe wpisy ? Powiem szczerze że bardzo interesujące artykuły piszesz na temat inteligentnego domu. Aż przykro że od tak dawna nic się nie pojawiło.
pozdrawiam.
Będą, jak tylko będę miał nieco więcej czasu 🙂
a jak to cudo (bo też kupiłem) kontrolować z basha na routerze?