Łączenie kotła Vaillant z Raspberry Pi przez eBUS

Rozpoczął się sezon grzewczy. Tegoroczne lato nie rozpieszczało nas wysokimi temperaturami, podobnie jak początek jesieni, więc już na początku października przyszła pora na uruchomienie ogrzewania, pierwszy raz po zmianie kotła na gazowy. A jak uruchomić coś i nie wiedzieć co się dokładnie dzieje w środku? Co prawda pierwszy krok zrobiłem już dawno – na ważniejszych rurach, zaraz po zainstalowaniu nowego urządzenia, umieściłem termometry, z których odczyty trafiają do mojego systemu. Nie po to jednak kupiłem urządzenie, które obsługuje magistralę Ebus, żeby teraz tego nie wykorzystać. 

eBUS

Ebus, czyli Energy Bus, to interfejs komunikacyjny zaprojektowany do łączenia urządzeń związanych z ogrzewaniem. Asynchroniczna transmisja odbywa się z użyciem dwóch przewodów z prędkością 2400 bitów na sekundę. Szynę zaprojektowano tak, żeby poza transmisją danych, mogła także zasilać urządzenia. Stąd też wybór dość wysokich poziomów napięcia dla obu sygnałów logicznych: 9-12V dla 0 i 15-24V dla 1. Przy zalecanym przewodzie o przekroju 0,75mm², Vaillant podaje, że urządzenia mogą być oddalone nawet o 300 metrów. Do jednej szyny może być podłączonych równolegle wiele urządzeń.

Standard przewiduje także ogólny poziom komunikacji – adresację, podział na jednostki nadrzędne i podrzędne oraz sposób przekazywania komend i parametrów. Został on zaimplementowany przez kilku producentów (w tym przez Vaillanta), ale komendy różnią się między poszczególnymi realizacjami. Stąd też przy zgodności na poziomie sprzętowym, nie ma jej na wyższym poziomie.

Konwerter serial ttl-eBUS

Ponieważ eBUS jest interfejsem szeregowym, nie ma większego problemu ze zbudowaniem konwertera między portem szeregowym a magistralą eBUS. Opis konwertera i wiele innych informacji można znaleźć na stronie EBUS-FHEMWiki, Niestety informacje są w języku niemieckim, bo standard jest popularny głównie wśród producentów zza naszej zachodniej granicy. Właśnie taki konwerter udało mi się kupić z pośrednictem popularnego portalu ogłoszeniowego.

Z jednej strony do konwertera przykręca się dwa przewody magistrali, z drugiej 5V interfejs szeregowy (dwie linie danych, zasilanie i masę). Zwykle do tego interfejsu polecane są konwertery USB – serial ttl, ja jednak na razie zdecydowałem się na użycie standardowego portu szeregowego Raspbery Pi oraz konwersję napięcia z 3,3V na 5V. Docelowo być może spróbuję użyć Arduino do udostępnienia danych przez IP. Oprogramowanie, które będę używał bez problemu przyjmuje transmisję szeregową zarówno przez UDP, jak i TCP. Nie powinno więc być dużego problemu z tym. Chociaż jak znam życie, to pewnie motywacja do zmiany działającego rozwiązania będzie niewielka.

Sam konwerter ma formę płytki PCB, którą trzeba jakoś opakować. Przygotowałem więc i wydrukowałem obudowę, używając do tego fioletowego filamentu PLA.

Oba z najczęściej polecanych modeli konwerterów USB też mam, więc sprawdziłem je i jest prawdą, że opóźnienia są mniejsze, a powtórzone odczyty mniej powszechne. Warto więc rozważyć użycie jednego z nich. Są one też bez problemu rozpoznawane przez Raspberry Pi z Raspbianem.

Połączenie konwertera eBUS z Raspberry Pi

Raspberry Pi posiada port szeregowy działający z napięciem 3,3V, zlokalizowany na pinach 8 i 10 portu GPIO. Będziemy też potrzebowali napięcia 3,3V (pin 1), 5V (pin 2) oraz masy (pin 6).

Sygnał, jak i oba napięcia trzeba podłączyć do konwertera poziomów logicznych. 5V dodatkowo powędruje do konwertera TTL.

Samo podłączenie nie jest specjalnie skomplikowane, a w przygotowaniu odpowiednich złącz bardzo pomaga odpowiednia zaciskarka.

Port szeregowy i konwerter napięć był używany też przy podłączeniu centrali Satel do Raspberry Pi, nie jest to więc nic nowego.

Podłączenie do kotła Vaillant ecoTec VC 146

W tym miejscu muszę zaznaczyć, jak wszyscy, w podobnym przypadku, że jeżeli ktoś planuje podobne działania jak ja, to musi wiedzieć co robi. Ja oczywiście nie biorę odpowiedzialności za jakiekolwiek rady umieszczone na tym blogu. Każdy robi to na własną odpowiedzialność. Niemniej u mnie działa 🙂

Zacznę od tego, że bardzo mi się podoba konstrukcja tego kotła. Obudowę zdejmuje się luzując tylko jeden wkręt, znajdujący się na dole. Panel z elektroniką odblokowuje się z użyciem czterech dość luźnych zatrzasków. Konstrukcja jest na tyle dobra, a materiały dobrej jakości, że trzeba dużego braku delikatności, żeby je połamać. Mi przynajmniej udało się tego nie zrobić.

Pływa główna posiada wygodne, wyjmowane konektory, a wśród nich jeden, oznaczony jako BUS. To właśnie nasz eBUS. Należy podłączyć do niego przewód i wyprowadzić go na zewnątrz przez przepusty. Złożenie konstrukcji to tylko kilka ruchów. I to wszystko. W takich momentach naprawdę docenia się staranność przy projektowaniu i przemyślaną konstrukcję.

Przygotowanie Raspberry Pi

Tyle zabaw manualnych, pora zająć się przygotowaniem systemu. Przyznam, że Raspberry Pi, konkretnie model B+ pierwszej wersji tego komputerka wygrzebałem w szafie z zasobami. Jest to zapas dla mojego głównego Raspberry Pi zarządzającego domem i spełniającego kilka innych funkcji. Jasne jest, że dla tak ważnego elementu powinno się mieć awaryjną sztukę. Ja jednak niedługo planuję migrację do Raspberry Pi 3, więc i zapasowy sprzęt można już wykorzystać. W każdym razie komputerek trzeba było zaopatrzyć w system operacyjny. Ściągnąłem więc ze strony Raspbiana opartego na nowym Debianie 9 (Strech), wydanym całkiem niedawno. Mimo, że Raspberry jest dwie generacje do tyłu, to nowy system działa bez problemu.

Po przeniesieniu obrazu na kartę, w pierwszej kolejności przeedytowałem pliki z partycji boot. W config.txt dodałem linię enable_uart=1, dla włączenia portu szeregowego. Na wszelki wypadek, żeby uniknąć wysyłania do portu szeregowania tekstów przy starcie systemu operacyjnego, usunąłem z pliku cmndline.txt opcje odpowiadające za konsolę szeregową. Utworzyłem też pusty plik o nazwie ssh na tej partycji, bo to umożliwia zalogowanie przez ssh w tej wersji systemu.

W dalszej kolejności należy wyłączyć konsolę na porcie szeregowym po uruchomieniu systemu. Można to zrobić używają raspi-config (Interfacing oprions/serial). W efekcie powinien pojawić się komunikat:

│ The serial login shell is disabled
│ The serial interface is enabled

Dla działania portu szeregowego z akceptowalnymi opóźnieniami należy jeszcze ustawić flagę low_latency na porcie szeregowym używając polecenia:

sudo setserial /dev/ttyAMA0 low_latency

Oczywiście /dev/ttyAMA0, to właśnie nasz port szeregowy.

Instalacja oprogramowania

Do wymiany danych z kotłem użyjemy oprogramowania ebusd. Dla Raspbiana dostępna jest gotowa paczka .deb do zainstalowania. Wystarczy ją ściągnąć i uruchomić instalację przez:

sudo dpkg -i ebusd-3.0_armhf.deb (dla aktualnej wersji 3.0)

Do tego potrzebne są też pliki konfiguracyjne, które znajdują się w osobnym projekcie ebusd-configuration. Co prawda w tej chwili nie ma jeszcze paczki dystrybucyjnej dla wersji 3.0, jednak pliki z 2.1.x są z nią zgodne. Należy je umieścić w podkatalogu /etc/ebusd/.

W paczce z oprogramowaniem dostaniemy dwa programy:

 1. ebusd – daemon, który ma być uruchomiony cały czas w tle i nieustannie komunikować się (głównie odczytywać dane) z magistralą eBUS
 2. ebusctl – program do komunikacji z ebusd, za pomocą którego wydajemy mu polecenia i sprawdzamy stan; ebusctl może być też uruchamiany na innym komputerze niż ebusd, a komunikacja będzie się odbywać przez TCP (domyślny port 8888) – tego rozwiązania będę używał

Uruchomienie

Pierwsze uruchomienie programu najwygodniej przeprowadzić jest z ebusd działającym na pierwszym planie, żeby od razu widzieć komunikaty bez zaglądania do loga i w razie czego łatwo zatrzymać program. Można to zrobić dzięki komendzie:

sudo ebusd -f –scan-config -d/dev/ttyAMA0 –latency=20000

Opcja -f odpowiada za pozostawienie programu na pierwszym planie. Druga wymusza skanowanie szyny w poszukiwaniu urządzeń. Kolejna wskazuje port szeregowy. Ostatnia określa akceptowany poziom opóźnienia i jest konieczna dla współpracy z portem szeregowym na pinach GPIO. W przypadku konwertera USB nie byłaby konieczna.

To czego najbardziej oczekujemy, to komunikat:

[bus notice] signal acquired

Informuje on o odebraniu komunikacji. Jeżeli się nie pojawia to albo coś jest źle podłączone, albo trzeba pokręcić potencjometrem na konwerterze w celu ustawienia właściwego poziomu rezystancji. W każdym razie wynikiem musi być powyższy komunikat. W razie problemów warto posiłkować się terminalem szeregowym ustawionym na prędkość 2400 i oczekiwać regularnego pojawiania się znaków.

Gdy już mamy sygnał, powinno rozpocząć się skanowanie szyny:

[main notice] starting initial broadcast scan

Które z kolei po pewnym czasie powinno dać efekt w postaci znalezienia jakiegokolwiek partnera do rozmowy. W moim znaleziony został kocioł, a następnie wczytane odpowiednie pliki konfiguracyjne do komunikacji z nim:

2017-10-05 12:52:43.722 [bus notice] new master 03, master count 2
2017-10-05 12:52:48.826 [bus notice] scan 08: ;Vaillant;BAI00;0204;9602
2017-10-05 12:52:48.898 [main notice] read common config file /etc/ebusd/vaillant/scan.csv
2017-10-05 12:52:48.907 [main notice] read common config file /etc/ebusd/vaillant/broadcast.csv
2017-10-05 12:52:48.914 [main notice] read common config file /etc/ebusd/vaillant/general.csv
2017-10-05 12:52:48.929 [main notice] read scan config file /etc/ebusd/vaillant/08.bai.csv for ID „bai00”, SW0204, HW9602
2017-10-05 12:52:50.597 [main notice] found messages: 196 (2 conditional on 24 conditions, 0 poll, 9 update)

W tej chwili ebusctl info powinien już pokazać odpowiednią informację:

version: ebusd 3.0.595c7c0
signal: acquired
symbol rate: 23
max symbol rate: 76
reconnects: 0
masters: 3
messages: 197
conditional: 2
poll: 0
update: 9
address 00: master #1
address 03: master #11
address 08: slave #11, scanned „MF=Vaillant;ID=BAI00;SW=0204;HW=9602”, loaded „vaillant/bai.0010015600.inc” ([HW=9602]), „vaillant/08.bai.csv”
address 31: master #8, ebusd
address 36: slave #8, ebusd

Z kolei ebusctl find wskaże listę rejestrów, o które możemy pytać:

bai AccessoriesOne = no data stored
bai AccessoriesTwo = no data stored
bai AntiCondensValue = no data stored
bai averageIgnitiontime = no data stored
bai BlockTimeHcMax = no data stored
bai BoilerType = no data stored
bai ChangesDSN = no data stored
bai CirPump = no data stored
bai CodingResistor = no data stored
bai CounterStartattempts1 = no data stored
[…]

W tej chwili jeszcze nie wiem dlaczego jedynym urządzeniem widocznym dla programu jest kocioł gazowy, a nie mam na liście sterownika VRC 700, jednak wszystko w swoim czasie.

Można już ustawić usługę do startu wraz z systemem. Trzeba najpierw podać właściwe opcje (jak wyżej, poza -f) w pliku /etc/default/ebusd, a potem ustawić usługę przez sudo systemctl enable ebusd.

Na koniec sprawdźmy jeszcze czy działa odczyt, np. pytając o aktualną temperaturę wody w zbiorniku c.w.u.:

pi@rpi2:/var/log $ ebusctl read StorageTemp
43.81;ok

Jak widać wszystko jest w porządku. W następnym kroku zajmiemy się pobieraniem i analizą danych. Potem trzeba będzie jakoś rozwiązać problem z komunikacją z VRC 700, żeby móc także sterować ogrzewaniem. To jednak temat na osobne wpisy.

Po co to wszystko?

Ktoś mógłby się zastanawiać, po co wogóle łączyć system automatyki domowej z kotłem. Powodów jest przynajmniej kilka.

 1. Żeby wiedzieć. Dobry monitoring domu to podstawa, a instalacja grzewcza jest jedną z najważniejszych w budynku. Można by powiedzieć nawet, że podstawową przynajmniej przez pół roku. Dobrze jest wiedzieć jak działa kocioł i co się dzieje w instalacji. Choćby po to, żeby coś zoptymalizować, czy wcześnie zauważyć, gdy zaczyna się dziać coś niedobrego.
 2. Żeby oszczędzać sterując ogrzewaniem – na codzień i podczas nieobecności. O możliwych oszczędnościach pisałem już przy okazji tekstu o systemie sterowania ogrzewaniem Bero, więc nie ma sensu się teraz powtarzać. Bero (także integrowane z system inteligentnego domu) i sterowanie kotłem oraz klimatyzatorem ma dać pełną kontrolę nad procesem ogrzewania domu.
 3. Żeby znać koszty – odczytywać zużycie gazu i wiedzieć jakiego rachunku się spodziewać.
 4. Żeby uniknąć zakupu firmowego internetowego sterownika do kotła, którego cena jest na tyle wysoka, że jego koszt zwracałby się bardzo długu. Tutaj za niewielką część tej ceny mam wiele więcej.
 5. Klucz do dobrej automatyki domowej to integracja różnych systemów. Im więcej czujników/danych i im szersze możliwości wpływania na różne instalacje ma system inteligentnego domu, tym lepiej może on działać. To naprawdę tak działa – z czasem budowanie nowych funkcjonalności przychodzi dużo prościej. To jednak też temat na szerszy wpis.
 6. A dlaczego nie? Zawsze można się czegoś nowego nauczyć 🙂

Dla mnie te powody są wystarczające, żeby zainwestować trochę czasu w integrację. Bo koszt przy wydatkach na całą operację wymiany kotła jest właściwie pomijalny.

Zobacz także opis adaptera eBus w wersji 5.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Inteligentny Dom i oznaczony tagami , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

103 odpowiedzi na Łączenie kotła Vaillant z Raspberry Pi przez eBUS

 1. Tomek pisze:

  Mógłbyś podać link do konwertera ebus?

 2. PiotrG pisze:

  Witaj, świetny wpis odnośnie vaillanta. Dawno temu interesowałem.sie tym tematem jednak wtedy schematy konwenterow były bardzo ułomne i się zniecheciłem. Czy mógłbyś podać linka gdzie kupiłeś konwerter? Znalazłem jedynie gołą płytkę jedynie do kupienia na eBayu. Dzięki za pomoc.

 3. Kofec pisze:

  Czesc,
  Czekalem na taki artykuł. Możesz dać linka do adaptera ebus. Lepiej kupić sprawdzony

 4. Albert pisze:

  Super, gratuluje!
  Niedługo będę stał przed wyborem kotła kondensacyjnego. Te popularne na V chyba nie dają takiej szyny na zewnątrz?
  Wiesz może czy takie wpięcie się do kotła nie unieważnia gwarancji?
  Pozdrawiam!

  • techniczny pisze:

   Myślałem na tym i niestety nie mogę udzielić jasnej odpowiedzi. Ja uznałem, że nie powinno mieć wpływu, ale w razie czego sytuacja może być konfliktowa.
   Co do innych kotłów na V, to ja nie znalazłem prostej metody.

 5. Kofec pisze:

  Witam ponownie,
  Nie spotkałem w twoich artykułach nic o Domoticz. Myślę ze warto się zainteresować. Ostatnio pojawił sie nawet pakiet na LEDE (Openwrt). Kilka linków o Vaillant z Domoticz.
  https://www.domoticz.com/forum/viewtopic.php?f=34&t=14769&p=114916&hilit=vaillant#p114916
  https://www.domoticz.com/forum/viewtopic.php?f=31&t=8964&p=62170&hilit=vaillant#p62170

  Pozdrawiam,

  • techniczny pisze:

   Domoticza nie używam. Gdybym nie zdecydował się na programowanie własnych skryptów, co jest dla mnie dużo bardziej elastyczne, to pewnie bym go używał, bo to dobry produkt. Może kiedyś zainteresuję się bliżej.

 6. Kofec pisze:

  Właśnie też szukałem czegoś gdzie mogę w dużym stopniu zastosować własne skrypty a jednocześnie będę miał uporządkowaną wizualizacje. I trafiłem na Domoticz. Skrypty można pisać w dowolnym języku bo jest API. Dodatkowo wbudowany są biblioteki do LUA i Pythona. Jest ogrom przykladów na forum i wiki:
  http://www.domoticz.com/wiki/Category:Scripting

  A wracając do tematu podziel się jakie parametry udało Ci się odczytać i czy udało dobrać się do sterowania.

 7. Paweł pisze:

  Ja z kolei polecam do obrazowania i sterowania http://www.openhab.org w pełni darmowy i wypasiony. Interfejs ebus można samemu złożyć za 15zł – tutaj znajdziecie schematy: http://ebus-wiki.org/doku.php/ebus/ebuskonverter

 8. Fantom pisze:

  Dobra robota.
  No ja do podłączenia vaillanta szykuję się już od kilku lat 🙂 Teraz widzę, że trochę wiedzy w końcu się pojawiło na ten temat i można zacząć brać się na poważnie. A najchętniej to bym się zabrał za przekopiowanie tego kodu na ESP8266 – w sumie jest jakaś szansa aby to zrobić tak patrząc na kod John30. Nie chcę już dodawać kolejnego RPi do sieci 🙁 Albo trzeba by przeglądnąć jeszcze kod z openhaba, jak tam jest to zrobione.

  • techniczny pisze:

   Ja bym szedł w kierunku konwertera Serial-TCP na ESP8266 albo Arduino. Obsługę wtedy można robić zdalnie przez EBUS na Raspberry Pi, skoro już jest.

   • Fantom pisze:

    Dokłądnie tak. Zastanwaim się właśnie tylko czy da się przerobić istneijący kod John30 aby nie rozkminiać wszystkiego od początku. Muszę usiąść na dniach, skopiwoac klasy i zobaczyć ile jest niekompilującego się kodu, i ile trzeba by przerobić.

  • Sławek pisze:

   Myślę że to może Cię zainteresować

   https://github.com/john30/ebusd-esp

   • Fantom pisze:

    No właśnie pisałem, że muszę sprawdzić czy ten kod John30 da się przepisać 🙂

   • Sławek pisze:

    Mam już podłączony piec przez raspberry ale i wolny moduł Wemos to z czystej ciekawości zainstalują firmware od John30 i sprawdzę czy uda się skomunikować z piecem przez ESP.

   • Fantom pisze:

    No ale jak chcesz to zrobić? Chcesz wgrać źródła od John30 do ESP8266??

   • Fantom pisze:

    O kurcze. Nie zauważyłem a 2 tygodnie temu wystawił binarki na ESP8266. Szkoda, że źródeł nie ma:(

   • Fantom pisze:

    Patrzę na to esp od john30 i nic nie rozumiem. ESP trzeba podłączyć do konwertera a konwerter do eBusa ?

    • techniczny pisze:

     Z tego co ja rozumiem, to potrzebujesz przynajmniej ebusctl, jeżeli nie pełnego ebusd na jakimś zdalnym hoście. To taki rodzaj konwertera serial-tcp, może rozumiejącego strukturę wiadomości na ebusd. Można kiedyś to sprawdzić, ale ja poczekam, jak się rozwinie, bo na początku rozwoju może być mało stabilne.

 9. Sławek pisze:

  Od dłuższego czasu szukałem polskiego źródła – opisu jak podłączyć się do Vaillanta i gdy zobaczyłem Twój wpis bardzo się ucieszyłem. Zakupiłem konwerter o którym piszesz i zabrałem się do montażu i tutaj pojawiły mi się pewne problemy z którymi chciałbym się podzielić.
  Oczywiście Malinka skonfigurowana zgodnie z Twoim opisem zainstalowany pakiet ebusd i pliki konfiguracyjne w wersji 2.1.1.
  Po podłączeniu konwertera i malinki próbuję uruchomić ebusd i na wstępie otrzymałem nieco dziwny komunikat po wpisaniu komendy z Twojego wpisu:

  sudo ebusd -f –scan-config -d/dev/ttyAMA0 –latency=20000 pojawia się komunikat:
  ebusd: invalid arguments starting with „–scan-config”.

  Doszedłem do tego że jest zła składnia i zmieniłem wpis na:

  sudo ebusd -d/dev/ttyUSB0 –scanconfig -f (w moim przypadku wykorzystuje konwerter USB)

  Niby się uruchamia jednak po chwili dostaję taką informację:

  2017-11-01 13:04:18.204 [main notice] ebusd 3.0.595c7c0 started
  2017-11-01 13:04:18.220 [bus notice] bus started with own address 31/36
  2017-11-01 13:07:01.996 [main notice] update check: revision v3.0 available, bro adcast.csv: newer version available, memory.csv: different version available

  Za żadne skarby nie mogę doprowadzić do sytuacji w której dostanę komunikat:
  [bus notice] signal acquired

  Pojawia się informacja o dostępnej aktualizacji ale niestety w źródle https://github.com/john30/ebusd-configuration/releases nic takiego nie znalazłem?

  Masz pomysł co robię źle i dlaczego nie mam połączenia z kotłem? Dzisiaj spróbuję wykorzystać jeszcze sposób podłączenia za pomocą portu szeregowego ale sam nie wiem czy to w czymś pomoże.

  Acha mam kocioł 246/5-5

  • techniczny pisze:

   Po pierwsze sprawdź czy RX z TX nie jest zamieniony.

   • Slawek pisze:

    To oczywiscie sprawdzalem kilka razy… mam ochote sprawdzic i celowo zamienic RX i TX na konwerterze.

    Powiedz mi co z podlaczeniem EBUS na konwerterze tam nie ma zadnych oznaczen natomiast na piecu jest + i –

    Mozesz napisac ile mniej wiecej czasu zajmuje polaczenie z kotlem?

    • techniczny pisze:

     Tak, oznaczenia są mało logiczne, bo tx łączymy z tx… Połączenie powinno być dość szybkie. Możliwe jest także, że trzeba pokręcić potencjometrem na płytce, ale to bym zostawił na później.

   • Sławek pisze:

    Po zamianie przewodów w konwerterze USB RX -> TX na konwerterze EBUS-TTL okazało się że uzyskałem wreszcie wyczekiwany komunikat tylko moje szczęście nie mogło trwać wiecznie bo po chwili na ekranie dostałem:

    2017-11-01 20:45:31.329 [main notice] ebusd 3.0.595c7c0 started
    2017-11-01 20:45:31.355 [bus notice] bus started with own address 31/36
    2017-11-01 20:45:31.360 [bus notice] signal acquired
    2017-11-01 20:45:34.001 [bus notice] max. symbols per second: 140
    2017-11-01 20:45:35.000 [bus notice] max. symbols per second: 145
    2017-11-01 20:52:08.966 [main notice] starting initial broadcast scan
    2017-11-01 20:56:08.023 [bus error] signal lost
    2017-11-01 20:56:08.023 [bus error] send to fe: ERR: no signal, give up
    2017-11-01 20:56:08.023 [main error] initial scan failed: ERR: no signal
    2017-11-01 20:56:08.034 [bus notice] signal acquired

    i tak w pętli….

    Pośpieszyłem się trochę z próbą regulacji potencjometrem na płytce i teraz zastanawiam się czy to gubienie sygnału nie jest powodem pokręcenia tym potencjometrem :(.

    Masz pomysł co może być powodem utraty sygnału ?

    • techniczny pisze:

     W pierwszej kolejności faktycznie sprawdziłbym czy ustawienie nie jest „przy granicy”. Gdy jest dobrze ustawione, przekręcenie o pół obrotu nie powinno być problemem. Nastawiając można włączyć sobie terminal i patrzeć jak pojawiają się kolejne znaki (powiny pojawiać się stale).

   • Sławek pisze:

    Dzisiaj w nocy udało się uzyskać PEŁNY sukces 😉

    Okazało się, że moim głównym problem była rezystancja na potencjometrze.

    Ustawiłem terminal i delikatnie korygowałem ustawienia potencjometrem do czasu gdy znaki pojawiały się regularnie.

    W tej chwili mam podłączony piec do raspberry przez konwerter USB UART

    W mojej kotłowni mam piec 246/5-5 i podłączony do niego sterownik 630. Rejestry są zdecydowanie inne od tych które podajesz w swoim opisie więc trzeba będzie rozszyfrować co do czego 🙂

    Dziękuję za pomoc.

   • Sławek pisze:

    Napisz czy robisz to poprzez rejestry z pieca, jeśli tak to czy przeliczałeś zużycie w m3?

    bai PrEnergySumHc1 = no data stored
    bai PrEnergySumHc2 = no data stored
    bai PrEnergySumHc3 = no data stored
    bai PrEnergySumHwc1 = no data stored
    bai PrEnergySumHwc2 = no data stored
    bai PrEnergySumHwc3 = no data stored

    czy znalazłeś na to inny sposób?

 10. PiotrG pisze:

  1)To łączymy tx konwertera ebus z tx raspberry?
  2) polaryzacja złącza w ebhs piecu ma znaczenie czy nie?

 11. YuLaS pisze:

  ja temat męczę od ponad roku (z dużymi przerwami) – po pierwsze usunąłem rezystor 1k za potencjometrem, z rezystorem nie było odczytu, po drugie konwerter na ftdi – po pewnym czasie zanika transmisja, pomaga odłączenie usb i ponowne połączenie – rozwiązanie to wymuszenie usb 1.1, po trzecie polecenie ebusd –checkconfig pokazuje jakie pliki csv się podpięły, ja miałem masę „duplicate entry ” i wartości nie wskakiwały – usuwałem pliki csv z adresami których u mnie nie było aż duplikaty zniknęły, ja mam PC z pogodówką

 12. YuLaS pisze:

  artykuł tak mnie zmotywował że uruchomiłem i działa – odczyt i zapis, ale wróciłem do wersji 2.4.79708d2, port ttyAMA0, duplikaty zostawiłem i też działa

 13. Piotr pisze:

  Moj piec obecnie sterowany przez regulator pokojowy podlaczony do RT , moge uzywac obu RT dla obecnego regulatora i eBUS dla zczytywania danych ?

 14. Pawel pisze:

  Witam.
  Uruchomiłem zgodnie z artykulem. Mam piec vaillant eco tec plus i pogodowke vr430. Czy mozliwe jest aby majac podlaczone rasberry i pogodowke jednoczesnie do szyny ebus piec wariowal i dzialal jakos dzienie. Mam wrazenie ze chwile po wpieciu sie ebusem do szyny w piecu i urochomieniu uslugi ebusd piec zyje wlasnym zyciem. Parametry odczytuje ale nie do konca dobrze. Np odczytujac stan plomienia read Flame raz pokaze on raz off i to sie rzadko pokrywa z tym co aktualnie jest. Wiem ze plomien chodz a odczyt mam off.

  • techniczny pisze:

   Cóż mam powiedzieć – u mnie działa 😉 Jeżeli chodzi o odczyty aktualnych parametrów pracy, to jedyne co mi przychodzi do głowy, to cacheowanie po stronie ebusd. Odczytami można starować dzięki opcji -m programu ebusctl. Podaje się przy jego pomocy, jak stary może być odczyt w pamięci podręcznej, żeby go jeszcze zwrócić zamiast odpytywać szynę.

   • Pawel pisze:

    Niby wszystko chodzi ale :
    Od strony technicznej wygląda to tak , że do zacisków EBUS mam podłączony regulator „vr430” i drugim kablem pod tymi samymi zaciskami podłączony konwerter EBUS do Raspberry Pi.

    Uruchamiam ebusd -f -scancinfig -d/dev/ttyUSB0.

    017-11-14 19:13:23.153 [main notice] ebusd 3.0.595c7c0 started
    2017-11-14 19:13:23.170 [bus notice] bus started with own address 31/36
    2017-11-14 19:13:23.192 [bus notice] signal acquired
    2017-11-14 19:13:23.445 [bus notice] new master 10, master count 2
    2017-11-14 19:13:25.806 [bus notice] new master 03, master count 3
    2017-11-14 19:13:25.806 [update notice] unknown MS cmd: 1008b510090000695cffff00ff00 / 0101
    2017-11-14 19:13:29.815 [update notice] unknown MS cmd: 1008b5110101 / 09685ab004ff520100ff
    2017-11-14 19:13:31.762 [update notice] unknown BC cmd: 10feb5160301b004
    2017-11-14 19:13:33.171 [main notice] starting initial scan for 05
    2017-11-14 19:13:33.235 [main error] initial scan failed: ERR: read timeout
    2017-11-14 19:13:36.132 [update notice] unknown MS cmd: 1008b510090000695cffff00ff00 / 0101
    2017-11-14 19:13:39.237 [bus notice] scan 08: ;Vaillant;BAI00;0518;7401
    2017-11-14 19:13:39.257 [main notice] read common config file /etc/ebusd/vaillant/general.csv
    2017-11-14 19:13:39.259 [main notice] read common config file /etc/ebusd/vaillant/broadcast.csv
    2017-11-14 19:13:39.261 [main notice] read common config file /etc/ebusd/vaillant/scan.csv
    2017-11-14 19:13:39.266 [main notice] read scan config file /etc/ebusd/vaillant/08.bai.csv for ID „bai00”, SW0518, HW7401
    2017-11-14 19:13:39.925 [main notice] found messages: 211 (3 conditional on 25 conditions, 0 poll, 9 update)
    2017-11-14 19:13:40.001 [bus notice] max. symbols per second: 138
    2017-11-14 19:13:40.555 [bus notice] scan 08: ;21;09;17;0010002751;0001;005888;N4
    2017-11-14 19:13:41.918 [update notice] update bai Status02 QQ=10: auto;60;75.0;80;47.0
    2017-11-14 19:13:42.196 [bus notice] scan 15: ;Vaillant;43000;0215;2002
    2017-11-14 19:13:42.933 [bus notice] scan 15: ;21;09;02;0020028518;0907;005706;N0
    2017-11-14 19:13:42.988 [main notice] read scan config file /etc/ebusd/vaillant/15.430.csv for ID „43000”, SW0215, HW2002
    2017-11-14 19:13:43.012 [main notice] found messages: 431 (19 conditional on 33 conditions, 0 poll, 9 update)
    2017-11-14 19:13:46.044 [update notice] update bai SetMode QQ=10: auto;52.5;46.0;-;0;0;0;0;0;0
    2017-11-14 19:13:50.092 [update notice] update bai Status01 QQ=10: 52.0;45.0;4.688;-;41.0;on
    2017-11-14 19:13:52.141 [update notice] update bai DateTime QQ=10: nosignal;09:12:35;-.-.-;4.688
    2017-11-14 19:13:52.365 [update notice] unknown BC cmd: 10feb505020400
    2017-11-14 19:13:54.196 [update notice] update bai SetMode QQ=10: auto;52.5;46.0;-;0;0;0;0;0;0
    2017-11-14 19:14:00.332 [update notice] update bai Status01 QQ=10: 52.0;45.0;4.688;-;41.0;on
    2017-11-14 19:14:04.396 [update notice] update bai SetMode QQ=10: auto;52.5;46.0;-;0;0;0;0;0;0
    2017-11-14 19:14:10.537 [update notice] update bai Status01 QQ=10: 52.0;45.0;4.688;-;41.0;on
    2017-11-14 19:14:10.786 [update notice] update broadcast vdatetime QQ=10: 20:11:32;15.11.2017
    2017-11-14 19:14:11.037 [update notice] unknown MS cmd: 1008b512020000 / 00
    2017-11-14 19:14:14.648 [update notice] update bai SetMode QQ=10: auto;52.5;46.0;-;0;0;0;0;0;0
    2017-11-14 19:14:18.694 [update notice] update bai Status01 QQ=10: 52.0;45.0;4.688;-;41.0;on
    2017-11-14 19:14:20.744 [update notice] update bai DateTime QQ=10: nosignal;09:13:05;-.-.-;4.688
    2017-11-14 19:14:21.018 [update notice] update bai Status02 QQ=10: auto;60;75.0;80;47.0
    2017-11-14 19:14:24.842 [update notice] update bai SetMode QQ=10: auto;52.5;46.0;-;0;0;0;0;0;0
    2017-11-14 19:14:28.943 [update notice] update bai Status01 QQ=10: 52.0;45.0;4.688;-;41.0;on
    2017-11-14 19:14:30.945 [update notice] update broadcast outsidetemp QQ=10: 4.688
    2017-11-14 19:14:35.062 [update notice] update bai SetMode QQ=10: auto;52.5;46.0;-;0;0;0;0;0;0
    2017-11-14 19:14:39.163 [update notice] update bai Status01 QQ=10: 52.0;45.0;4.688;-;41.0;on
    2017-11-14 19:14:41.161 [update notice] update bai Status02 QQ=10: auto;60;75.0;80;47.0
    2017-11-14 19:14:43.221 [update notice] update bai SetMode QQ=10: auto;52.5;46.0;-;0;0;0;0;0;0
    2017-11-14 19:14:49.376 [update notice] update bai Status01 QQ=10: 52.0;45.0;4.688;-;41.0;on
    2017-11-14 19:14:51.503 [update notice] update bai DateTime QQ=10: nosignal;09:13:36;-.-.-;4.688
    2017-11-14 19:14:51.762 [update notice] unknown BC cmd: 10feb505020400
    2017-11-14 19:14:53.464 [update notice] update bai SetMode QQ=10: auto;52.5;46.0;-;0;0;0;0;0;0
    2017-11-14 19:14:59.654 [update notice] update bai Status01 QQ=10: 52.0;45.0;4.688;-;41.0;on
    2017-11-14 19:15:03.709 [update notice] update bai SetMode QQ=10: auto;52.5;46.0;-;0;0;0;0;0;0
    2017-11-14 19:15:07.806 [update notice] update bai Status01 QQ=10: 52.0;46.0;4.688;-;41.0;on
    2017-11-14 19:15:09.828 [update notice] update broadcast vdatetime QQ=10: 20:12:31;15.11.2017
    2017-11-14 19:15:10.081 [update notice] unknown MS cmd: 1008b512020000 / 00
    2017-11-14 19:15:13.914 [update notice] update bai SetMode QQ=10: auto;52.5;46.0;-;0;0;0;0;0;0
    2017-11-14 19:15:18.020 [update notice] update bai Status01 QQ=10: 52.0;46.0;4.688;-;41.0;on
    2017-11-14 19:15:20.073 [update notice] update bai DateTime QQ=10: nosignal;09:14:06;-.-.-;4.688
    2017-11-14 19:15:20.341 [update notice] update bai Status02 QQ=10: auto;60;75.0;80;47.0
    2017-11-14 19:15:24.169 [update notice] update bai SetMode QQ=10: auto;52.5;46.0;-;0;0;0;0;0;0
    2017-11-14 19:15:28.217 [update notice] update bai Status01 QQ=10: 52.0;46.0;4.500;-;41.0;on
    2017-11-14 19:15:30.209 [update notice] update broadcast outsidetemp QQ=10: 4.688
    2017-11-14 19:15:32.329 [update notice] update bai SetMode QQ=10: auto;52.5;46.0;-;0;0;0;0;0;0
    2017-11-14 19:15:38.473 [update notice] update bai Status01 QQ=10: 52.0;46.0;4.500;-;41.0;on
    2017-11-14 19:15:40.479 [update notice] update bai Status02 QQ=10: auto;60;75.0;80;47.0
    2017-11-14 19:15:42.543 [update notice] update bai SetMode QQ=10: auto;52.5;46.0;-;0;0;0;0;0;0
    2017-11-14 19:15:46.993 [main notice] update check: revision v3.0 available, broadcast.csv: different version available, memory.csv: different version available, vaillant/15.430.csv: different version available, vaillant/bai.308523.inc: different version available, vaillant/broadcast.csv: different version available, vaillant/errors.inc: different version available, vaillant/general.csv: differe
    2017-11-14 19:15:48.686 [update notice] update bai Status01 QQ=10: 52.0;46.0;4.688;-;41.0;on
    2017-11-14 19:15:48.977 [update notice] update bai DateTime QQ=10: nosignal;09:14:35;-.-.-;4.688
    2017-11-14 19:15:49.200 [update notice] unknown BC cmd: 10feb505020400
    2017-11-14 19:15:52.760 [update notice] update bai SetMode QQ=10: auto;52.5;46.0;-;0;0;0;0;0;0

    Rozpoznaje mi piec i regulator VR430.

    W tle chodzi crontab z wywoływaniem skryptu ebusget.php

    Po dłuższej chwili działania widzę , że piec zachowuję się nie normalnie. Potrafi mi grzać wode do 80 stopni albo nie grzeje ani CO i CWU.
    Robiąc wykres temp dokładnie widać , że wariuje patrząc na temp. oczekiwaną itp.

    Wszystko wraca do normy jak odepnę konwerter od ebus włączę i wyłączę piec.
    Mama wrażenie jak by ebusd kazał robić jedno a vr430 drugie. Czy coś nie tak podłączyłem ?

    Jak uruchomić ebusd -r czyli tylko do odczytu ale tak aby rozpoznał piec i vr430?
    Uruchamiając ebusd -r bez -scanconfig nie rozpoznaje mi pieca ani regulatora.

    • techniczny pisze:

     W takiej sytuacji byłbym bardzo ostrożny. Natomiast w pierwszej kolejności sprawdziłbym połączenia (przewody) i ewentualnie próbował zmienić ustawienia potencjometru. Tryb read-only też jest dobrym pomysłem – choćby dla sprawdzenia czy kocioł działa normalnie.

   • Pawel pisze:

    Ok. Co w kablach sprawdzać? Potencjometrem po co kręcić skoro nie mam przerw w komunikacji. Mi zależy tylko na odczytach z pieca. Nie chce nim sterować przez raberry pi. Tylko jak wywołać ebusd -r żeby rozpoznał piec i vr430. Jak u siebie łączysz konwerter ebus z piece? Wpinasz się za regulatorem na tych samych kablach czy bezpośrednio pod styki w piecu dałeś dwa dodatkowe kable do konwertera?

 15. Adam pisze:

  Czy pana rozwiązanie jest na sprzedaż ?

 16. Piotr pisze:

  A co w przypadku gdy nie posiadam kontrolera (programatora) na ebus ? Czy nadal mogę sterować piecem ?

  • techniczny pisze:

   Pierwsza moja myśl była taka, żeby nie używać wogóle kontrolera, tylko zrealizować pogodówkę samodzielnie. Według mnie, da się.

   • Piotr pisze:

    ja tez tak myslalem i na to liczylem ale z tego co widze to sterowac mozna tylko praca tego programatora ktory steruje piecem. Z pieca mozna tylko odczytywac rozne parametry.

    Chyba ze udalo Ci sie znalezc cos innego ?

   • Sławek pisze:

    Z mojego skromnego doświadczenia wynika że możemy sterować wszystkim co otrzymamy po wpisaniu komendy

    ebusctl find -w

    Może się okazać, że niektóre opcje są dla nas niedostępne dlatego aby mieć dostęp do wszystkich należy w pliku konfiguracyjnym dopisać

    –accesslevel=*

    dostaniemy wtedy dostęp do wszystkich opcji jakie mają możliwość zapisu.

    Bawiłem się jak do tej pory tylko zmianą nazwy obiegów grzewczych – innych opcji nie dotykałem.

 17. Erbit pisze:

  W jakich jednostkach przedstawiane są dane w rejestrach „PrEnergy..” np. w
  PrEnergyCountHc1
  PrEnergyCountHwc1 ?

 18. olo pisze:

  W którym pliku należy dopisać –accesslevel=* aby mieć dostęp do wszystkich parametrów zapisu?

 19. szymon pisze:

  Czy dobrze rozumiem że podłączenie do jednego złącza dwóch urządzeń to nie problem?
  Mam vrc700 i teraz chcę rónolegle podpiąc ebus adapter.

  maży mi się aby zamiast RPI podłączyć tam esp8266 ale nie na zasadzie proponowanej przez john30 tylko tak aby esp8266 był autonomicznie działający. np mając REST api pytałbym o jakies konkretne parametry pieca a 8266 wysyłałby request do ebus.

  czy spotkaliście się z czyms podobnym – jakbyście się za to zabrali

 20. KonstantinPol pisze:

  Jak duży prąd można pociągnąć z eBUS’a? Myślałem nad podłączeniem modułu Bluetooth w roli virtualnego COM portu i rejestrowanie danych na komputerze…

 21. Ciekawy pisze:

  A czy da się sterować temperaturą zdalnie ?? napiszcie proszę co Wam się udało zrealizować za pomocą ebusa. Gdzie można kupić gotową płytkę ??

   • Rox pisze:

    Ta płytka z OLX u mnie nie działa z kotłem ecotec 206/5-5. Regulacja potencjometrem nic nie daje, zawsze są błędy. Zbudowałem że schematu taki sam adapter na płytce prototypowej z nowych podzespołów – to samo. Generalnie projekt jest kiepski. Polecam zrobić adapter samemu z innego schematu, bez potencjometru. Chętnym dam linki i podzielę się doświadczeniem z budowy 🙂 centa też fajna, bo wyszło mnie jakieś 40pln. Czy można sterować temperatura, trybem pracy etc. Ja mam podpięte do Home Assistanta i np. jak jestem w domu (telefon podpięty pod wifi) to piec nie wyłącza grzania w ciągu dnia 🙂 Generalnie można sterować wszystkim czym da się sterować z multimatica.

 22. KonstantinPol pisze:

  Jak podłączyć się ebusem do portu com bluetooth?

 23. Grzegorz Guzdek pisze:

  Bardzo ciężko coś tym protokołem znaleźć, dzięki Ci za to! Mam piec Aristona, tam siedzi niby autorski Ariston BUS BridgeNet, niby bo ponoć to zwykły ebus właśnie. Pewności 100% nie mam, może ktoś testował nie tylko na piecu Vaillant? Mam zamiar rozwiać owe wątpliwości. Namierzyłem interfejs, zastanawiam się na podłączem bo do zacisków bus mam podłączony cube s net – sterownik temperatury, bramka internetowa, dodatkowy interfejs nie powinien robić problemu?

  • sgladysz pisze:

   Mam dokładnie to samo pytanie, czy równolegle można wpiąć interfejs ebus, bo też mam aristona genus one z cube net s. Interfejs już do mnie jedzie,a na tą chwilę mam gotowe skrypty które przez neta mi zarządzają kotłem i spięte to z homeassistantem

   • Grzegorz Guzdek pisze:

    Wszystko świadczy o tym, że tak, w instrukcji piszę że tam się wpina urządzenia modulacji – liczba mnoga tylko czy n a raz? 🙂 Miałem zamiar to sprawdzić z lub bez jakiejś odpowiedzi, to magistrala komunikacyjna, musi tak działać. Bardziej mnie martwi to że w dokumentacji ebusd nie ma aristona. Możesz rozwinąć bardziej temat „skrypty” „homeassistant”?

    • sgladysz pisze:

     Więc tak, home assistant to system smart home który posiadam (multum czujników, podłączenie świateł, włączników różnych producentów) Wcześniej miałem stary piec i termostat na zasadzie „włącz/wyłacz” więc integracja była bajecznie prosta. Teraz mam Ariston Genus One Net (z cube net s) i już tak prosto nie jest.

     Pierwsze założenie że skorzystam z EBUS, ale nie miałem interfejsu, więc podszedłem do tego od tyłu. Piec Aristona komunikuje się z serwerami Aristona, tak aby można było sterować nim za pomocą appki na telefonie, i za pomocą ichniejszej strony internetowej. Na szczęście (ze względów bezpieczeństwa) używają szyfrowanej transmisji i własnych certyfikatów do komunikowania się z serwerami, na moje nieszczęście, bo nie da się podejrzeć transmisji i zasymulować tego samego. Ale zrobiłem to jeszcze dalej, czyli przeanalizowałem jak działa ichniejsza strona do zarządzania piecem i mają tam dość proste API za pomocą którego można wyciągać informacje nt pieca (niestety tylko podstawowe, jak temperatury w mieszkaniu, na dworze (tą biorą z neta pewnie), ustawione tryby pracy, ustawione temperatury pracy wody/CO itp).
     Udało mi się do tego napisać skrypty które komunikują się z tą stroną, pobierają to co potrzebuje, ustawiają to co chce itp. Te skrypty zintegrowałem z moim systemem smart home, więc mam tam też możliwośc wyświetlania co się dzieje z piecem i ustawiania tego co chce.
     Wygląda to mniej więcej tak:
     https://imgur.com/a/gE4tcwu (na tym screenie widzisz też dane z innych czujników)

     Najbardziej zależało mi na zarządzaniu funkcją „comfort”. To jest ten tryb, gdzie piec utrzymuje podgrzany wymiennik ciepła, tak, że woda użytkowa ciepła pojawia się po paru sekundach. Niestety nie mam pojęcia dlaczego producent dał 3 możliwości ustawienia:
     – wyłaczony
     – właczony cały czas
     – właczony po ustatnim użyciu wody przez 30min.

     Ten ostatni tryb jest jest „super przydatny” comfort zaczyna działać dopiero jak puscisz wode, wiec przy nastepnym odkręceniu kranu po 30min masz od razu ciepłą wodę. Chyba nikt się nie zastanawiał ze w sumie nie ma sensu.
     Pozostawienie właczonego trybu cały czas też nie ma sensu, bo np w nocy piec podgrzewa wymiennik, gdzie wiadomo że praktycznie nikt nie będzie z tej wody korzystać.
     Strasznie brakowało mi opcji, gdzie wybierasz godziny, ze masz to włączone tylko w ciagu dnia, a w nocy się wyłącza bo po co tracić gaz na podgrzewanie wymiennika.
     Na szczęście przez ich stronę można włączać/wyłaczać tryb „comfort”, więc mój system smart home wg harmonogramu włacza i wyłacza mi ten tryb.

     Niestety najgorsze w tym wszystkim jest, że serwery Aristona, przy pobieraniu danych/ustawianiu opcji, komunikują się za każdym razem z Cube Net S, a ten niestety to jest straszny szajs. W momencie gdy ustawiamy na nim opcje to jest wszystko ok. Jak używamy aplikacji mobilnej czy ich strony, to te dane pobierane są raz na jakiś czas i też to wtedy jakoś działa.
     Ale jak swoimi skryptami zaczynam częściej odpytywać o dane (żeby mieć w swoim systemie aktualny stan, temperatury itp) to cube net s zaczyna świrować i się rozłącza z netem(a czasem i z piecem) i potrzebuje paru min żeby znów zacząć działać.
     Początkowo odpytywałem o stan co jakieś 5sekund, ale w tym momencie robie to co jakieś 20s bo inaczej cube net zaczyna świrować. Zresztą problem jest taki, że jak cube net się rozłączy i dalej będziemy odpytywać serwery Aristona, to nie będzie w stanie połączyć się na nowo. Dlatego mam u siebie porobione w tych skryptach jakies zabezpieczenia, że jak widzę że jest problem to zostawiam komunikację na pare min i czekam aż cube net s się znów połączy. (na wykresach widać to jako pionowe szare kreski)

  • sgladysz pisze:

   A i w sumie to jedzie już do mnie interfejs EBUS v2, zobaczymy czy da połączyć. Na Githubie widać że ludzie próbują cos robić i chyba im wychodzi, ale dalej nie jestem pewien czy to jest na pewno Bus Bridge Net. https://github.com/john30/ebusd/issues/23
   Niby dotyczy to piecy Chaffoteaux, ale to jest bliźniacza marka i oni używają tych samych terostatów ( na pewno mają identyczne termostaty SENSYS które też uzywają bus bridge net)

 24. Grzegorz Guzdek pisze:

  Niezła robota, ja żeby podejrzeć bo to świeża sprawa mam przyklejone ds18b20 (-> magistrala one wire -> komputer), do rurek, przez to odkryłem że hydrauliki spieprzyli robotę, zależało mi właśnie na płomieniu. Możesz się podzielić swoją praca?

 25. Grzegorz Guzdek pisze:

  Czytałem o tym wcześniej, to jest włąśnie to Vaillant ma od ręki i chyba jeszcze trzy marki. Był temat na elektrodzie, fajnie się zapowiadał ale umarł. Wracając do skryptów jak możesz się podzielić swoimi to mój mail: paco52327 małpa gmail.com chętnie potestuję.

 26. Grzegorz Guzdek pisze:

  Ja przyjdzie interfejs to mogą umrzeć :), tak czy siak chętnie pomogę, a przy okazji skorzystam, nie poślę ich dalej. Zgadza się jest F0AD.

  • sgladysz pisze:

   A końcowe wartości? Zastanawiam się czy to jest jakiś numer pieca i czy każdy ma inną wartośc, bo wtedy też trzeba będzie to w tych skryptach wypełniać

   • Grzegorz Guzdek pisze:

    Z takimi zmianami sobie poradzę jeżeli chodzi o mnie, chyba że ogólnie to F0AD4E06199E, próbowałem to porównać z numerem seryjnym pieca, sterownika, MAC adresem nic z tych rzeczy, zdaję się przy zakładaniu konta dostaję się swój id choć po zalogowaniu na górze też jest inny numer ;). Trochę odbiegając jak wejdę w e-bus na sterowniku mam trzy urządzenia choć są wpięte w inne złącza w piecu wygląda na to, że są w tej samej magistrali, tj. czujnik temperatury zewnętrznej, czujnik temperatury zasobnika i modem zdalny.

    • sgladysz pisze:

     Mam inny numer, tylko początek się zgadza. Co do listy na magistrali, to masz zewnętrzny czujnik? Czy CubeNet pobiera sobie pogodę z internetu ?

 27. Grzegorz Guzdek pisze:

  Pobiera pogodę z internetu ale temperaturę zewnętrzną z czujnika.

  • sgladysz pisze:

   A, czyli masz dokupiony czujnik pogodowy. A powiedz w takim razie masz właczoną opcję „auto” prawda ? Zmiemiłeś w menu „4.2.1 Termoregulacja” na odpowiednią opcję ?

   • Grzegorz Guzdek pisze:

    Tak, bo niestety montery nie umiały nawet wejść w menu serwisowe. Może się spikniemy w jakimś komunikatorze, będzie łatwiej?

  • sgladysz pisze:

   Masz FB? Odezwij sie do mnie na messengerze, „Szymon Gładysz”, zdjęcie jak gram na „trąbce”

 28. Michał pisze:

  [bus notice] signal acquired
  To mam :).

  Gdy już mamy sygnał, powinno rozpocząć się skanowanie szyny:
  [main notice] starting initial broadcast scan
  Niestety nic takiego nie następuje, nic się nie dzieje dalej… 🙁

  • Michał pisze:

   Chyba wiem w czym problem – w moim konwerterze użyłem bramek NAND z przerzutnikiem Schmidta na wejściu przez co ucina mi część impulsów i to jeszcze w wersji HCT, która wg. noty producenta ma zalecane napięcie pracy od 4,5V, zamiast HC od 2,0V. U mnie zasilanie to 3,3V ze względu na moduł Bluetooth. Spojrzałem tylko na jedną stronę noty, gdzie graniczne napięcia to 2 do 7V i wio… 😉 Kupię właściwe układy – 74HC00 i dam znać co z tego wyszło.

  • Michał pisze:

   Znalazłem błędy w budowie swojego konwertera Bluetooth, nowe części w drodze i zobaczymy.

 29. cbspidi pisze:

  Hejka
  Czy udało sie komuś sterowanie temperaturą pieca Valiant za pomocą ebus?
  Wydaje się ze wartości są przyjmowanie i dostaje komunikat „done” ale brak jakichkolwiek zmian.

  Pozdrawiam Pio

 30. Nimloth pisze:

  Czesc, planuje przestestowac przez wemos d1 i ebusd-esp.
  Pytanie – czy do podlaczenia tego tez jest potrzebny konwerter poziomow logicznych? Nie bardzo rozumiem jaka jest jego funkcja (Raspberry ma 3,3V i 5V, tak samo Wemos D1 …).

 31. tomeks pisze:

  Zastanawia mnie czy udało się to na tyle dopracować aby była możliwość sterowania kotłem co jest oczywiście kluczową funkcjonalnością. Sam odczyt danych to tylko gadżet.

  • Cabott pisze:

   Cześć,
   Tak, można lekko zmodyfikować pliki konfiguracyjne i przynajmniej podstawowe sterowanie pieca zrobić z poziomu ebusd (vide: message SetMode). Niestety, nie idzie tego pogodzić z podłączonym sterownikiem, ponieważ sam sterownik będzie nam nadpisywał dane. Jest też możliwość zmiany niektórych parametrów samego sterownika, można ustawić temperaturę zadaną na dzień/noc, temperaturę bojlera, czas, datę czy harmonogramy grzania w poszczególne dni tygodnia (to bez modyfikacji plików). Komenda ebusctl find -w wylistuje wszystkie parametry do zapisu.

   Sam więcej nie bawiłem się w sterowanie, ale cały czas siedzi mi to z tyłu głowy, żeby zastąpić mój sterownik raspberry (obecnie na tym działam, monitorując piec i używając do prostych zmian parametrów na sterowniku) albo innym terminalem podpiętym do pieca.

 32. rox pisze:

  Witajcie,
  Zazwyczaj takie rzeczy robię sobie sam, ale z racji permanentnego braku czasu zakupiłem gotowy konwerter, taki, jak opisywany tutaj. Mam jednak spory problem z regulacją potencjometrem, gdyż sygnał mam już na całkowicie skręconym potencjometrze. Rezystor R2, który jest w szeregu z potencjometrem, ma u mnie wartość 1M0 (jeden mega om), tymczasem na schemacie Prof. Henninga ma on wartość i 1k0 (jeden kilo om). Widzę, że w konwerterze szanownego Autora również siedzi 1M0. Mierząc ten rezystor omomierzem ma on u mnie dokładnie 970kom. Sygnał zanika przy około 972kom (kilka obrotów potencjometrem), natomiast dolnej granicy nie jestem w stanie osiągnąć. Wymiana rezystora R2 na 1k0 sprawia, że sygnału nie udaje się uzyskać, więc najwidoczniej ten 1M0 jest tu nie bez powodu.
  Czemu mnie to martwi? Gdyż mam milion błędów CRC i ACK. Do tego stopnia, że skutecznie przeskanować magistralę i odnaleźć piec udaje się raz na kilkanaście przypadków. I to przy podłączeniu konwertera do laptopa, gdzie napięcie z USB mam 5,12V. Gdy podłączam konwerter pod port UART na moim PC Engines APU 3c (są gotowe goldpiny UART 3.3/5V), gdzie napięcie jest na poziomie 4,95V, nie udaje się nic wysłuchać z magistrali, zamiast „aa” pojawiają się same „ff”, zupełnie tak, jakbym był już na górnej granicy rezystancji. A potencjometr skręcony na minimum. FTDI podłączone do APU zachowuje się dokładnie tak samo.

  Czy ktoś spotkał się z takim zachowaniem konwertera?

  Czy mój pomysł aby wymienić rezystor z 1Mom na 910kom i potencjometr z 20kom na 100kom wydaje się dobrym pomysłem, aby odzyskać regulację od dołu?

  Mój piec to Vaillant EcoTEC plus 206/5-5 + VCR700.

  J.

 33. plcx pisze:

  Cześć
  Posiadam adapter eBus v2.2 RPI. Podzespoły zakupione na FHEM i samodzielnie zlutowane i uruchomione. Zestaw działał bez problemów przez kilka miesięcy. Pewnego dnia zauważyłem, że nie działa regulator od Vailanta. Przyczyną był ten adapter. Po odpięciu go od magistrali na szczęście się uruchomił.
  Czy wiesz co mogło się stać i jak to mogę zdiagnozować.

 34. turbo pisze:

  podłączyłem wszystko według opisu konwerter FTDI USB demon daje logi jak poniżej natomiast ebusctl nie wyrzuca kompletnie nic ktoś coś ?

  root@raspberrypi:~# ebusd –scanconfig -f -d /dev/ttyUSB0
  2020-10-24 20:47:21.736 [main notice] ebusd 3.4.v3.3-51-g57eae05 started with auto scan
  2020-10-24 20:47:22.010 [bus notice] bus started with own address 31/36
  2020-10-24 20:47:22.028 [bus notice] signal acquired
  2020-10-24 20:47:23.068 [bus notice] new master 03, master count 2
  2020-10-24 20:47:32.147 [bus notice] scan 08: ;Vaillant;BAI00;0104;7803
  2020-10-24 20:47:32.147 [update notice] store 08 ident: done
  2020-10-24 20:47:32.147 [update notice] sent scan-read scan.08 QQ=31: Vaillant;BAI00;0104;7803
  2020-10-24 20:47:32.147 [bus notice] scan 08: ;Vaillant;BAI00;0104;7803
  2020-10-24 20:47:32.440 [main notice] read common config file vaillant/scan.csv
  2020-10-24 20:47:32.504 [main notice] read common config file vaillant/general.csv
  2020-10-24 20:47:32.572 [main notice] read common config file vaillant/broadcast.csv
  2020-10-24 20:47:32.641 [main notice] read scan config file vaillant/08.bai.csv for ID „bai00”, SW0104, HW7803
  2020-10-24 20:47:32.779 [update notice] sent scan-read scan.08 id QQ=31:
  2020-10-24 20:47:32.935 [update notice] sent scan-read scan.08 id QQ=31:
  2020-10-24 20:47:33.087 [update notice] sent scan-read scan.08 id QQ=31:
  2020-10-24 20:47:33.241 [update notice] sent scan-read scan.08 id QQ=31: 21;20;19;0010021888;0001;007033;N7
  2020-10-24 20:47:33.534 [main notice] found messages: 198 (2 conditional on 24 conditions, 0 poll, 9 update)
  2020-10-24 20:47:33.658 [update notice] sent scan-read scan.08 id QQ=31: 21;20;19;0010021888;0001;007033;N7
  2020-10-24 20:47:33.811 [update notice] sent scan-read scan.08 id QQ=31: 21;20;19;0010021888;0001;007033;N7
  2020-10-24 20:47:34.468 [update notice] sent scan-read scan.08 id QQ=31: 21;20;19;0010021888;0001;007033;N7
  2020-10-24 20:47:34.621 [update notice] sent scan-read scan.08 id QQ=31: 21;20;19;0010021888;0001;007033;N7
  2020-10-24 20:47:34.621 [bus notice] scan 08: ;21;20;19;0010021888;0001;007033;N7
  2020-10-24 20:49:36.724 [main notice] update check: revision v3.4 available

 35. Michal pisze:

  Cześć,
  Zakupiłem konwerter z OLX. Inne urządzenia na magistrali są odnajdywane, jednak dopiero po podniesieniu –receivetimeout=100000. Dodatkowo mam poniższe błędy. Czy ktoś się z takim czymś spotkał? Wyczytałem, że może oznaczać to problem z wysyłem danych do magistrali ale już nie mam pomysłu co jeszcze mogę poprawić

  2020-11-17 12:19:11.525 [bus info] scan 08 cmd: 3108070400
  2020-11-17 12:19:11.542 [main error] scan config 08: ERR: read timeout
  2020-11-17 12:19:13.531 [update info] received MS cmd: 1008b5110101 / 095854600$
  2020-11-17 12:19:13.531 [update notice] received unknown MS cmd: 1008b5110101 /$
  2020-11-17 12:19:13.545 [bus info] scan 15 cmd: 3115070400
  2020-11-17 12:19:13.583 [main error] scan config 15: ERR: read timeout

  • pybypl pisze:

   Hej,
   mam dokładnie to samo. Po wywołaniu ebusctl find wynik bardzo skąpy:
   root@raspberrypi:/home/pi# ebusctl find
   broadcast datetime = no data stored
   broadcast error = no data stored
   broadcast id = no data stored
   broadcast id = no data stored
   broadcast signoflife = no data stored
   memory eeprom = no data stored
   memory ram = no data stored
   scan.08 = Vaillant;BAI00;0608;5502
   scan.15 = Vaillant;47000;0420;1403
   scan.50 = Vaillant;V6100;0418;1902

   Udało Ci się @Michał to ogarnąć?
   A może autor postu coś pomoże?

  • pyby pisze:

   Michal, chyba wiem. Robiłeś tak jak autor korzystając z serial portu Raspberry?
   jak tak to zmień na USB TTL jakis.
   Ja miałem dwa pod ręką, nie wiem nawet jakiej firmy.
   podpiąłem i jest dużo lepiej!

   biorę się za roszyfrowywanie tego wszystkiego 🙂

 36. Pyby pisze:

  Hej, jakim napieciem zasilamy adapter ebus?

 37. Maly_tomi pisze:

  Hej, u mnie po wywołaniu komendy
  sudo ebusd -f –scanconfig -d/dev/ttyS0 –latency=20000

  otrzymuje wynik:
  2021-01-02 10:32:31.168 [main notice] ebusd 3.4.v3.4-83-gab75329 started with au to scan
  2021-01-02 10:32:31.525 [bus notice] bus started with own address 31/36
  2021-01-02 10:32:31.530 [bus notice] signal acquired

  i tyle.
  Jak go zmusić do wykonania:
  [main notice] starting initial broadcast scan

  Korzystam z Ebus_adapter 2.2 RPi
  https://ebus.github.io/adapter/raspberrypi.en

  Adapter wygląda, że działa pięknie. Na oscyloskopie ładnie widać dane wchodzące i wychodzące. Na terminalu odczytuje synchronicznie znaki itd.

 38. PiCzerki pisze:

  Witam, chciałem zintegrować Vaillanta z HA. zarezerwowałem sobie EBUS adapter wersję 3, jednak po otwarciu pieca zaskoczył mnie brak EBusa… pewnie za stary piec (246/2-7 z 200x roku chyba) 🙁 ktoś się orientuje jak to „obejść”? widziałem że Vaillant oferuje różnego rodzaju moduły jednak nie wiem czy to nie zakłóci obecnej pracy (ew. całkowicie go wyłączy) kontrolera podpiętego przez RT. Mowa tutaj o modułach VR32, VR39. Ktoś ma jakieś doświadczenie w tym i czy to będzie działać? z tego co widziałem mam złącze 7-8-9 pod które jest wpięty sterownik oraz złącze „telefoniczne” 6pin. Póki co interesowałby mnie read-only mode 🙂 .

 39. ITL pisze:

  A czy przypadkiem nie da się uniknąć konwertera napięć? Scalak z bramkami NAND wspiera napięcia od 3 V wzwyż. Optoizolatory również poradzą sobie z 3,3 V. Wystarczyłoby podłączyć zasilanie adaptera do 3,3 V zamiast do 5 V i powinno śmigać. Ewentualnie można zmniejszyć R5, ale nie powinien robić problemów.

 40. polprog pisze:

  Cześć,

  Próbuje uruchomic podobny układ na swoim Vaillancie. niestety moja przejściówka (ESERA usb) odmawia współpracy a nie widzie żadnych innych, które sa wspierane przez ebusd. Dla tego chciałbym zapytac czy wiesz gdzie można dzisiaj taki kupić?

  (mail wpisany jest prawdziwy, możesz na niego odpisać)

  pz

 41. Życzliwy pisze:

  Znalazłem w home assistant repozytorium za pomocą którego zainstalowałem dodatek ebusd. Czy za pomocą tego dodatku będę mógł tylko odczytywać dane z czujników, czy również sterować temp zasilania grzejników?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *