QNAP HS-251+ jako rejestrator monitoringu

W ostatnim czasie dojrzałem do zainstalowania rejestratora monitoringu. Kamery są coraz bardziej dostępne i oferują dobrą jakość obrazu. Pozostaje pytanie – jak przechowywać nagranie? Wybór wydaje się w pierwszej chwili oczywisty – trzeba kupić rejestrator. Jednak w ramach oszczędności energii można rozważyć użycie NASa, który i tak już działa, zwykle non-stop. Oczywiście nie wszystkie dyski sieciowe posiadają tę funkcję, jednak wiele lepszych produktów może się nią pochwalić, choć zwykle z ograniczeniami licencyjnymi.

Kamera IP

Z racji użytkowania urządzenia QNAP HS-251+, mogłem przetestować, jak się sprawdzi w tej roli i porównać z działaniem dedykowanego rejestratora. Razem z urządzeniem dostajemy licencję na obsługę dwóch kamer IP, co w wielu domowych zastosowaniach jest zupełnie wystarczające, a w razie czego można dokupić kolejne. Warto zaznaczyć, że bezpośrednia konkurencja pozwala obsłużyć jedną kamerę w cenie urządzenia.

Pierwszą rzeczą, którą trzeba zrobić, jest instalacja oprogramowania Surveillance Station w systemie NASa. Wymaga to tylko dwóch kliknięć i po chwili można konfigurować program, wybierając wolumen i folder, do którego mają trafiać nagrania. Oczywiście warto zadbać, żeby był to dysk dedykowany pracy 24/7, np. WD z serii Purple, przewidziany do monitoringu. Przynajmniej ja takiego użyłem.

QNAP Surveillance Statnion

Najprostszą formą konfiguracji kamer jest ich automatyczne wyszukiwanie. Bez problemu udało mi się dodać zarówno starą kamerę Edimax IC-3030, której używam od dawna, jak i chińską kamerę IP, o rozdzielczości 2 full-hd, obsługującą protokół Onvif 2.0.

QNAP NAS - monitoring IP

Po zdefiniowaniu kamer zaplanowaniu nagrywania (chociażby jako ciągłe) przyszła pora na podgląd na żywo. Można go robić przynajmniej na 3 sposoby – na monitorze lub telewizorze podłączonym do NASa przez HDMI, na komputerze z użyciem przeglądarki internetowej (po zainstalowaniu dedykowanej wtyczki) lub na urządzeniu mobilnym (telefonie, tablecie) z użyciem dedykowanej aplikacji QNAP.

QNAP - monitoring przez telefon

Chyba najważniejszą funkcją monitoringu jest jednak przegląd zarejestrowanych wcześniej nagrań. Tutaj QNAP oferuje wszystko co trzeba – możliwość podglądu jednej kamery lub kilku jednocześnie, odtwarzanie z różną prędkością czy wyszukiwanie czasu. Dla mnie jednak najwygodniejszą opcją jest możliwość dostępu do dysku, na którym przechowywane są nagrania i przeglądanie plików z nagraniami. Właśnie tej opcji brakowało mi w rejestratorze, który nie jest NASem.

QNAP monitoring

Jak widać, zarówno instalacja, jak i użytkowanie jest bardzo proste. Bardzo cieszy także obsługa starszych kamer, których proste rejestratory nie akceptują. Dla mnie także istotna jest możliwość bezpośredniego operowania na plikach, co daje możliwość, na przykład awaryjnego wysłania ich do zdalnej lokalizacji w przypadku załączenia alarmu, co pozwoli na dostęp do nagrań, gdyby złodzieje wynieśli także sprzęt rejestrujący. Nie bez znaczenia jest też możliwość ograniczenia liczby urządzeń działających w domu, szczególnie tych, których działanie podtrzymywane jest w przypadku awarii bądź wyłączenia prądu. Oczywiście przy większej liczbie kamer trzeba liczyć się z dodatkowymi kosztami, w związku z koniecznością zakupu licencji na kolejne kanały.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Inteligentny Dom i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

0 odpowiedzi na QNAP HS-251+ jako rejestrator monitoringu

  1. Krzysiek pisze:

    Alternatywą może być zdecydowanie się na nagrywanie w chmurze. Istnieje na rynku nawet polskie rozwiązanie – wideo monitoring Zerkam. Dostajemy możliwość szyfrowanego nagrywania w chmurze, harmonogram nagrań, podgląd mobilny z dowolnego miejsca na świecie poprzez przeglądarkę lub aplikacje mobilną, informacje o alarmach, etc. Gdy zaistnieje zdarzenie jesteśmy o tym natychmiast powiadamiani i już na telefonie możemy obejrzeć nagranie alarmowe z domu będąc np. w miejscu pracy. Dobra rzecz no i POLSKIE rozwiązanie! 🙂

  2. sereknr1 pisze:

    Siema, kolego. Jestem zainteresowny zakupem hs-251 z 4bg ramu. Ma on służyć jako centrum multimediów, serwer strony http://www.metal-sk.eu (zbyt wielu odwiedzin dziennych nie ma), qiot suit lite (nie wiem czy w tej wersji sprzętu jest on dostępny) do obsługi rasberry i czynników. Powiedz mi czy u Ciebie on wystarcza ? Wrzuciłem ten temat na polskim forum qnapa i gość(administrator) twierdzi że ma za slaby procesor? Jakie masz już doświadczenia z tym nasem?

  3. Jacek pisze:

    Hej! jaką kamere polecasz?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *